Zamknij

TVP kręci film o Kaczyńskim. Borusewicz odmówił udziału. "Nie mam wiedzy"

03.06.2021 14:54
Bogdan Borusewicz
fot. Piotr Molecki/East News

Bogdan Borusewicz poinformował na Facebooku, że otrzymał propozycję udziału w dokumencie poświęconym Jarosławowi Kaczyńskiego. Wicemarszałek Senatu opublikował także korespondencję (z pracowniczką stacji), z której wynika, że odmówił.

Bogdan Borusewicz opublikował w środę w mediach społecznościowych wpis, w którym poinformował, że otrzymał propozycję udziału w filmie dokumentalnym "Człowiek zbuntowany". To nowa produkcja TVP poświęcona prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu.

TVP kręci film o Kaczyńskim. Borusewicz dostał propozycję udziału

Jego reżyserką jest - jak podaje portal Wirtualne Media - Ewa Świecińska, która wcześniej pracowała jako II reżyser przy filmie "Smoleńsk". Jest również autorką dokumentu "Pucz", opisującego wydarzenia z przełomu 2016 i 2017 roku, gdy część opozycji blokowała sejmową mównicę, zarzucają PiS nieprawidłowości przy pracy Sejmu. 

W mailu - którego autorką jest pracowniczka TVP reprezentująca reżyserkę - załączonym przez Borusewicza możemy przeczytać, że "Człowiek zbuntowany" to film "o działalności opozycyjnej lat 70. i 80. ukazujący postać Jarosława Kaczyńskiego i jego drogę do polityki". 

Autorka wiadomości pisze, że film ma być zbudowany nie "z suchych faktów", a z "anegdot". Z kolei "wydarzenia tamtych dni zostaną w filmie skonfrontowane z wypowiedziami Jarosława Kaczyńskiego 'dziś' oraz innych ważnych opozycjonistów - świadków historii". Fabuła ma kończyć się na roku 1990, a w ramach dni zdjęciowych przewidziane jest kręcenie zarówno scen fabularnych, jak i dokumentalnych. 

W załączonej korespondencji zawarta jest także odpowiedź Borusewicza. Jest dość zwięzła i wynika z niej, że polityk odmówił udziały w tym przedsięwzięciu. "Nie mam wiedzy na temat działalności opozycyjnej Jarosława Kaczyńskiego. Poznałem go dopiero w 1988 roku. Współpracował ze mną w Gdańsku tylko Lech Kaczyński" - napisał.

Bogdan Borusewicz - kim jest?

Bogdan Borusewicz to legendarny działacz opozycji demokratycznej i "Solidarności", uczestnik obrad Okrągłego Stołu. W latach 1991-2001 poseł, a od 2005 roku senator RP z Trójmiasta. W latach 2005-15 był marszałkiem, a od 2015 roku jest wicemarszałkiem Senatu.

RadioZET.pl/Facebook/wirtualnemedia.pl