Zamknij

Tadeusz Rydzyk odejdzie z Radia Maryja? "Trwa przeciąganie liny"

29.06.2021 11:42
Tadeusz Rydzyk odejdzie z Radia Maryja
fot. Jakub Kaminski /East News

Tadeusz Rydzyk przestanie kierować Radiem Maryja? Jak dowiedziała się "Polityka", prowincjał redemptorystów o. Janusz Sok zwrócił się do Rydzyka, aby ten przestał kierować radiem ze względu na przekroczony wiek emerytalny. Nie wiadomo, jaki będzie finał sprawy. – Teraz trwa przeciąganie liny. W sensie kto kogo – mówi informator tygodnika.

Tadeusz Rydzyk może wkrótce przestać kierować Radiem Maryja - informuje tygodnik "Polityka". Według tych doniesień, prowincjał redemptorystów o. Janusz Sok zwrócił się do o. Rydzyka, by ten przestał kierować radiem, bowiem już w zeszłym roku duchowny przekroczył wiek emerytalny. Trwają rozmowy w tej sprawie.

To zakon redemptorystów ma koncesję na nadawanie rozgłośni, jednak związana z radiem i telewizją Trwam fundacja Lux Veritatis zarejestrowana jest na o. Rydzyka jako na osobę prywatną.

Tadeusz Rydzyk odejdzie z Radia Maryja? Sensacyjne informacje

"Choć ustawa o stosunku państwa do Kościoła daje uprawnienia powoływania fundacji przez kościelne osoby prawne (i wymienia je zresztą po kolei: to zakony, ordynariaty, opactwa, klasztory, seminaria, ale też np. Caritas) – w przypadku biznesów toruńskich nie użyto tego trybu. W aktach rejestrowych Fundacji Lux Veritatis, a także wcześniej założonej Fundacji „Nasza Przyszłość”, złożonych w sądzie gospodarczym w Warszawie, jako założyciele i zarazem fundatorzy figurują Tadeusz Rydzyk czy Jan Król, jako osoby prywatne, legitymujące się dowodem osobistym" - czytamy w "Polityce".

Co to oznacza? W praktyce redemptoryści i Kościół mogą być pozbawieni wszelkich praw do dzieł, które powstały wokół fundacji Lux Veritatis.

– Myślę, że to są sprawy wewnętrzne zakonu, które podlegają naciskom zarówno zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Wewnętrzne wiążą się z pozycją o. Tadeusza Rydzyka w Kościele i zakonie, zewnętrzne zaś są związane z polityką - komentuje w rozmowie z portalem "Wirtualne Media" Adam Szostkiewicz z "Polityki".

TYLKO U NAS. Rydzyk i SB. Tomasz Piątek ujawnia tajemnice dyrektora Radia Maryja

– Jeśli jest prawdą, że prowincjał go o to poprosił, to on oczywiście może prowadzić rozmowy i przekonywać przełożonego, że to nie jest dobry pomysł. Ale jeśli decyzja zostanie podtrzymana, to będzie musiał odejść z Radia Maryja. Nie sądzę, żeby chciał podważać śluby posłuszeństwa, które złożył – ocenia z kolei publicysta Tomasz Terlikowski.

- Przejście na emeryturę ojca dyrektora niekoniecznie musi oznaczać koniec jego realnej władzy w radiu. Mieliśmy już przecież sytuacje, w których wprawdzie założyciel czy długoletni redaktor naczelny przechodził na emeryturę, ale zostawał np. honorowym redaktorem naczelnym i nadal w jakimś stopniu sprawował nadzór, bądź stopniowo przekazywał władzę następcom - dodaje Terlikowski w rozmowie z "Wirtualnymi Mediami".

RadioZET.pl/ Wirtualne Media/ Polityka