Zamknij

Ten sondaż może przerazić Kaczyńskiego. Nie pozostawia nadziei dla PiS

23.09.2022 19:01

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, a opozycja zjednoczyła się w ramach wspólnej listy, w miażdżący sposób pokonałaby PiS i koalicjantów. Rządzący mieliby do swoich przeciwników nawet kilkanaście punktów procentowych straty.

Kaczyński
fot. PAP

We wtorek w Pałacu Prymasowskim pod patronatem byłych prezydentów - Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego - odbyła się konferencja pod hasłem "Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - rola Polski" z okazji 25-tej rocznicy rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych pomiędzy Polską i NATO.

Opozycja się dogada? Sprzeczne sygnały od Czarzastego i Hołowni

Wydarzenie było pierwszym od dłuższego czasu, na którym w jednym miejscu spotkali się liderzy i przedstawiciele wszystkich liczących się formacji opozycyjnych. Wśród gości był m.in. Donald Tusk, Szymon Hołownia, Włodzimierz Czarzasty, Władysław Kosiniak-Kamysz i Jarosław Gowin.

Już wcześniej Czarzasty zapowiadał, że to spotkanie może być kluczowe, a opozycja "jest dogadana i wspólnie stworzy rząd". Optymistyczne nastroje szefa Nowej Lewicy tonował jednak Hołownia, który w rozmowie z Radiem ZET podkreślił, że "białego dymu nie było" i że opozycja "dogada się", choć jeszcze się to nie dokonało.

Sondaż dla "SE". Jedna lista opozycji zdobywa ponad 50 proc. głosów

Co o tym wszystkim sądzą Polacy? Zbadał to Instytut Pollster, który specjalnie dla "Super Expressu" przeprowadził sondaż w dwóch wariantach. W jednym z nich wziął pod uwagę możliwość całkowitego zjednoczenia się opozycji (z wyłączeniem Konfederacji).

50,49 proc. respondentów oddałoby głos na zjednoczoną opozycję (KO, PSL, Polski 2050, Lewicy i Porozumienia Jarosława Gowina), zaś Zjednoczona Prawica mogłaby liczyć na 34,60 proc. głosów - wynika z badania. Sondaż ten mógłby przerazić prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Co ciekawe, w sytuacji tak dużej polaryzacji wysoki (dużo wyższy niż w "normalnych" sondażach) wynik uzyskałaby skrajnie prawicowa Konfederacja, na którą zagłosowałoby 12,20 proc. obywateli. 2,71 proc. badanych oddałoby głos na inną partię.

Sondaż w wariancie "każdy osobno". Jakie byłyby wyniki?

"Super Express" przedstawił też wyniki głosowania, gdyby opozycja startowała oddzielnie. Na Zjednoczoną Prawicę (PiS, SP, PR) zagłosowałoby wówczas 34,87 proc. Polaków. Na Koalicję Obywatelską (PO, Nowoczesna, Zieloni) oddałoby głos 29,30 proc. badanych.

Na 12,63 proc. mogłaby liczyć Polska 2050 Szymona Hołowni. 9,22 proc. respondentów poparłoby Lewicę-Wiosnę, SLD i Razem. Na Konfederację Wolność i Niepodległość zagłosowałoby 6,31 proc. obywateli, na PSL - 6,05 proc., na Kukiz'15 - 0,88 proc., a na Porozumienie Jarosława Gowina - 0,35 proc.

loader

RadioZET.pl/PAP/Super Express