Zamknij

PO wymieni Kidawę-Błońską na innego kandydata? Nie zgadniecie, kto tak twierdzi

26.01.2020 19:46
Małgorzata Kidawa-Błońska
fot. Jacek Dominski/Reporter

W najbliższych tygodniach prawdopodobna jest zmiana kandydata PO na prezydenta - napisał w niedzielę na Twitterze szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. W jego ocenie Małgorzata Kidawa-Błońska popełnia sporo błędów.

W sobotę odbyły się wybory na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Zdecydowanie (ok. 70 proc poparcia) wygrał w nim były minister sprawiedliwości i obecny szef klubu PO Borys Budka. W wyścigu o fotel następcy Grzegorza Schetyny pokonał Tomasza Siemoniaka, Bogdana Zdrojewskiego i Bartłomieja Sienkiewicza. Wcześniej wycofali się Joanna Mucha oraz Bartosz Arłukowicz, którzy poparli Budkę.

PO wycofa Kidawę-Błońską? Tak twierdzi Terlecki

Z uwagi na rozstrzygnięcie kwestii wyborów nowego lidera, największa formacja opozycyjna - skupiona dotychczas na swoich wewnętrznych sprawach - będzie mogła teraz bardziej skupić się na kampanii prezydenckiej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Czy jednak aby na pewno? Ryszard Terlecki ma na ten temat inne zdanie:

Zobacz także

"Poziom opozycyjnych banałów, które wygłasza Małgorzata Kidawa-Błońska jest tak żenujący, a liczba popełnianych błędów tak duża, że w najbliższych tygodniach jest prawdopodobna zmiana kandydata PO na prezydenta" - napisał na Twitterze szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

"W ten sam sposób grillowany był Trzaskowski"

Nie wiadomo, skąd wicemarszałek Sejmu ma takie informacje, ale można ten wpis potraktować jako próbę zdezorientowania przeciwników politycznych u progu właściwej kampanii wyborczej. Taką taktykę sugeruje zresztą Agaton Koziński.

"Dokładnie w ten sam sposób grillowany był Rafał Trzaskowski przed wyborami w Warszawie. Przez miesiące debatowano o jego odsunięciu z powodu wpadek. Reszta jest historią" - napisał publicysta Polska The Times i Wirtualnej Polski. 

Zobacz także

Jego zdaniem w taki sam sposób próbowano 1,5 roku temu "grillować" Rafała Trzaskowskiego podczas kampanii samorządowej na prezydenta Warszawy. Tamte wybory Trzaskowski jednak zdecydowanie wygrał, uzyskując już w I turze prawie 57 proc. głosów. 

Wybory prezydenckie 2020

Start w wyścigu prezydenckim zapowiedzieli oprócz Kidawy-Błońskiej m.in. także prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Wiosny Robert Biedroń (ma być wspólnym kandydatem także Lewicy Razem i SLD) i publicysta Szymon Hołownia. Kandydatem Konfederacji na prezydenta jest z kolei Krzysztof Bosak.

Zobacz także

Z kalendarza wyborczego wynika, że marszałek Elżbieta Witek powinna ogłosić datę wyborów prezydenckich najpóźniej 6 lutego; może wybrać jedną z niedziel maja: 3, 10, 17. Kampania wyborcza ruszy oficjalne dopiero po zarządzeniu wyborów.

RadioZET.pl/PAP/Twitter