Zamknij

To nie koniec problemów PiS. Banaś zapowiedział kontrolę "w najbliższym czasie"

19.09.2022 16:57
To nie koniec problemów z Odrą. Banaś zapowiedział kontrolę NIK
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

To nie koniec problemów polityków PiS z tematem katastrofy na Odrze. Jak ustaliła Wirtualna Polska, kwestię wieloletnich zaniedbań w polityce ściekowej oraz reakcję na kryzys skontroluje NIK, kierowany przez Mariana Banasia.

Katastrofa na Odrze doprowadziła do wyłowienia dziesiątek ton martwych ryb, ale padały też inne zwierzęta. Na śląskich odcinkach rzeki GIOŚ potwierdzał zwiększony wskaźnik obecności rtęci w rzece. Kolejne doniesienia z Niemiec wskazywały, że jedną z przyczyn skażenia rzeki był rozkwit tzw. złotych alg.

Polacy krytycznie ocenili powolną reakcję rządu i podległych mu instytucji, które bagatelizowały zagrożenie.

To nie koniec problemów PiS z Odrą. Banaś rusza z kontrolą

Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, Banaś po raz pierwszy oficjalnie potwierdził, że kierowana przez niego Najwyższa Izba Kontroli zajmie się urzędnikami państwowymi, którzy podejmowali decyzje (albo ich zaniechali) w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze.

Prezes NIK o działaniach poinformował posłankę Polski 2050 Hannę Gill-Piątek, która zwróciła się do Izby z wnioskiem o wyjaśnienia. O kontrolę do NIK zwróciła się również posłanka Nowej Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

"Najwyższa Izba Kontroli w swojej działalności kontrolnej przywiązuje bardzo dużą wagę do kwestii ochrony środowiska oraz dbałości o jego stan, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Poszanowanie tych praw jest nieodzownym warunkiem funkcjonowania i rozwoju społeczeństwa. Dostrzeganie przez NIK wagi tych zagadnień pokazuje zarówno wpisanie ich w priorytety «Strategii NIK na lata 2021-2024», jak i szereg od lat podejmowanych przez Izbę kontroli dotyczących tego obszaru" - odpisał Marian Banaś.

Prezes NIK przypomniał kontrolę Izby dotyczącą smogu i wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie obywateli, szeroko komentowaną nie tylko w naszym kraju, ale także na forum europejskim.

Banaś zapewnił, że wnikliwa kontrola działań państwa podczas kryzysu na Odrze jest dla niego priorytetem. "Bieżące informacje dotyczące katastrofy ekologicznej, jaka miała miejsce na rzece Odrze, a także prognozy wskazujące na jej nieuniknione, wieloletnie konsekwencje, muszą budzić poważne zaniepokojenie" - pisał prezes NIK. Jak przyznał na piśmie, "w tym stanie rzeczy wyrażane oczekiwania skontrolowania prawidłowości działania organów państwa w tej kwestii stają się w pełni zrozumiałe".

Banaś podsumował, że w NIK "trwają intensywne prace […], zmierzające do […] podjęcia tej kontroli w najbliższym czasie w ramach posiadanych przez NIK możliwości".

RadioZET.pl/Wp.pl

C