Zamknij

Tomasz Grodzki marszałkiem Senatu. Wygrał minimalną różnicą głosów

12.11.2019 19:03
Tomasz Grodzki marszałkiem Senatu
fot. Andrzej Iwanczuk/Reporter

Tomasz Grodzki, senator z ramienia Koalicji Obywatelskiej, został wybrany we wtorek marszałkiem Senatu X kadencji izby. Poparło go 51 senatorów. Na Stanisława Karczewskiego (PiS) zagłosowało 48 senatorów, a jeden senator wstrzymał się od głosu.

Grodzkiego, chirurgu i profesora medycyny ze Szczecina, poparło 51 senatorów reprezentujących KO, Lewicę, Polskie Stronnictwo Ludowe, a także część niezależnych. Za jego kontrkandydatem, dotychczasowym przewodniczących izby wyżej Stanisławem Karczewskim, głosowało 48 deputowanych - wszyscy reprezentujący PiS. Od głosu wstrzymała się jedna osoba, jak donosi "Gazeta Wyborcza" była to niezależna senator Lidia Staroń, która w rozmowie z "Wyborczą potwierdziła ten fakt. 

Zgodnie z regulaminem Senatu marszałka wybiera się spośród kandydatów zgłoszonych przez co najmniej 10 senatorów, podejmując uchwałę bezwzględną większością głosów.

Zobacz także

Po wyborze marszałek Senatu objął przewodnictwo obrad z rąk pełniącej funkcję marszałka seniora Barbary Borys-Damięckiej. Po głosowaniu ustępujący marszałek Stanisław Karczewski podszedł do Grodzkiego i pogratulował mu objęcia funkcji.

Wyboru pogratulowała Tomaszowi Grodzkiemu koleżanka z KO, posłanka Małgorzata Kidawa Błońska. "Gratulacje Panie Marszałku" - napisała na Twitterze:

RadioZET.pl/wyborcza.pl/PAP