Zamknij

Grodzki o Schetynie: to człowiek o nieprzeciętnym intelekcie

27.11.2019 15:58
Grodzki o Schetynie: to człowiek o nieprzeciętnym intelekcie
fot. Jan Bielecki/East News

- Przewodniczący Schetyna jest trochę stygmatyzowany. Jak z nim rozmawiam prywatnie, to człowiek o nieprzeciętnym intelekcie -  stwierdził Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w rozmowie z Dziennikiem Gazeta Prawna.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W wywiadzie dla "DGP" Grodzki był pytany o kwestie personalne w Platformie Obywatelskiej. Marszałek Senatu poinformował, że w prawyborach prezydenckich odda swój głos na wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską.

Zobacz także

Ponadto, Grodzki wykluczył kandydowanie w wyborach na szefa Platformy.

Zobacz także

- Nie czuję tego. Za każdym razem wiem, jaką misję chciałbym zrealizować. W działalności partyjnej są inne priorytety i inne kodeksy zachowań, których ja nie do końca rozumiem - wskazywał.

Zobacz także

Pytany, czy powinna nastąpić wymiana na tym stanowisku, Grodzki podkreślił, że zadecydują o tym wszyscy członkowie partii "w bardzo demokratyczny sposób".

- Zobaczymy, jaka będzie kampania wyborcza. Dziś na szczęście nie ma głosowania. W polityce jest wiele stygmatów i dziś przewodniczący Schetyna jest trochę stygmatyzowany. Jak z nim rozmawiam prywatnie, to człowiek o nieprzeciętnym intelekcie - ocenił marszałek Senatu.

Grodzki o inicjatywach ustawodawczych Senatu

Grodzki mówił w środowym wywiadzie, że jednym z zadań Senatu w tej kadencji będzie podejmowanie inicjatyw ustawodawczych. - Postawiłem zadania szefom wszystkich komisji, żebyśmy do końca kadencji przedstawili kilkadziesiąt inicjatyw ustawodawczych. Oprócz zdrowotnych już rodzą się pomysły samorządowe. Komisji jest 16. Więc jeśli raz na pół roku pojawiłaby się jedna większa czy mniejsza inicjatywa ustawodawcza, to będzie ich koło setki - mówił.

Zobacz także

- Już został przygotowany projekt ustawy dotyczącej nieszczęśliwych pań z rocznika 1953, które wygrywają sprawy w sądach. Więc dajemy szansę budżetowi, działamy dla dobra Rzeczypospolitej, żeby nie ponosić kosztów sądowych. Byłbym zdziwiony, gdyby nowelizacje Senatu w tej materii Sejm odrzucił – ocenił.

Inne projekty ustaw - mówił marszałek Senatu - będą dotyczyły m.in. samorządu terytorialnego, czy zdrowia.

Zobacz także

- Chcemy wprowadzenia stałych niskich cen leków dla dzieci po transplantacjach, których jest raptem 700 i kilkoro w Polsce. Te leki drożały niebotycznie, niektóre nie były dostępne - podkreślił.

Kolejna inicjatywa ustawodawcza dotyczyć będzie szpitali.

- Jednym z problemów jest to, że niemal każda placówka ma inny organ założycielski: ministra, szefa MSW, szefa MON, samorządy. To powoduje chaos regulacyjny dotyczący choćby niepotrzebnego budowania kolejnych jednostek. Chodzi nam po głowie pomysł, by albo wszystkie jednostki szpitalne przenieść pod jeden organ założycielski – to jest wersja hard, albo powołać coś w rodzaju wojewódzkich rad zdrowia. Zasiadaliby w nich przedstawiciele wszystkich organów założycielskich plus minister jako rozjemca - wskazywał Grodzki.

Wspólnym organem założycielskim, zdaniem marszałka Senatu, powinien być samorząd szczebla wojewódzkiego. - Mnie chodzi o te trzy piony: szpital miejski, powiatowy, wojewódzki. Gdyby one były pod jednym organem założycielskim, koordynacja polityki zdrowotnej byłaby prostsza - dodał.

RadioZET.pl/PAP