Zamknij

Wierchuszka PiS w Toruniu. Kaczyński o Rydzyku: Bóg obdarzył go szczególną misją

09.08.2020 18:51
Jarosław Kaczyński
fot. PAP

W sobotę w Toruniu otwarto Park Pamięci Narodowej upamiętniający Polaków ratujących Żydów w okresie II wojny światowej. W wieczornych uroczystościach wzięli udział m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński. premier Mateusz Morawiecki oraz inni przedstawiciele rządu. 

Park Pamięci Narodowej "Zachowali się, jak trzeba" poświęcił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Symbolicznego otwarcia przez przecięcie wstęgi dokonali premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremierzy Piotr Gliński i Jacek Sasin, szef MON Mariusz Błaszczak i minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Jarosław Kaczyński podczas swojego przemówienia chwalił o. Tadeusza Rydzyka i wyraził uznanie za jego publiczną i medialną działalność. Twierdził, że dzięki determinacji toruńskiego redemptorysty, założyciela Radia Maryja i TV Trwam powstały także telewizja, szkoła, świątynia i "powstał ten Park". 

Zobacz także

– Ta inicjatywa, ojca dyrektora, którego Bóg obdarzył jakąś szczególną misją, jest realizowana krok po kroku, z udziałem bardzo wielu ludzi (..) Ten Park dobrze się przysłuży, przysłuży się przeciwstawieniu temu, co ma nas na różne sposoby pogrążyć, uderzyć w naszą godność i w jakimś dalej posuniętym planie naszej inne interesy, choć godność jest tu niewątpliwie najważniejsza, bo ona nie ma swojej ceny – dodawał.

Ten Park wpisuje się bardzo dobrze w to wszystko, co czyniono przez cały ten czas. Bo to dzieło nie było celem samym w sobie. Miało podtrzymywać polską tożsamość; miało oczywiście ogromne zadania ewangelizacyjne, ale musiało także odbudować w trudnych okolicznościach wielkiej ofensywy nihilizmu nasz naród, bronić tego narodu

– mówił. - Świadomość narodowa jest oparta o kulturę, o pamięć, która musi odnosić się do historii uczciwie napisanej, uczciwie opowiedzianej. I z tym było wtedy w tym głównym nurcie życia publicznego bardzo, bardzo niedobrze, a Radio Maryja, później telewizja, później szkoła podjęły walkę. Nie byłoby tego wszystkiego, co dziś mamy w naszym kraju, gdyby nie ta walka – powiedział. Swoje wystąpienia podczas uroczystości mieli także m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. 

Park Pamięci Narodowej w Toruniu

Park powstał w kompleksie, w którym znajdują się świątynia oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. Naprzeciwko parku trwa budowa Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II, które ma być gotowe wiosną 2021 roku.

Zobacz także

W parku, położonym z rozległej niecce, w alei tworzącej kontur Polski, umieszczono tablice z 18 457 nazwiskami Polaków, którzy w czasie drugiej wojny światowej ratowali Żydów przed śmiercią. Tablice wieczorem będą podświetlane na biało-czerwono. W Parku upamiętniono także ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Docelowo w parku będzie umieszczonych 40 tysięcy nazwisk. Mają też zostać upamiętnieni Ukraińcy, którzy zginęli za to, że ratowali Polaków.

W lipcu ubiegłego roku portal Oko.Press informował, że o. Rydzyk otrzymał na swoją inwestycję 5 mln zł dotacji z rezerwy budżetowej. Początkowo par miał być sfinansowany z datków słuchaczy Radia Maryja oraz widzów TV Trwam.

RadioZET.pl/PAP/Twitter/Na Temat/OKO.Press