Zamknij

Kolejna runda negocjacji ws. Turowa. "Dokonaliśmy końcowych ustaleń"

18.01.2022 21:45
Anna Moskwa o uzgodnieniach z Czechami ws. Turowa
fot. PAP/Leszek Szymański

Rozmowy z czeską minister środowiska ws. Turowa były bardzo owocne i konstruktywne, dokonaliśmy końcowych ustaleń - oświadczyła we wtorek minister klimatu Anna Moskwa po spotkaniu z minister Anną Hubaczkovą. Zaznaczyła, że teraz ruch jest po stronie czeskiej i do tego momentu resorty obu państw nie będą informowały o ustaleniach w sporze o funkcjonowanie przygranicznej kopalni.

Kolejna runda negocjacji w polsko-czeskim sporze o funkcjonowanie kopalni Turów ruszyła we wtorek, 18 stycznia, w Warszawie.

W stolicy spotkały się minister klimatu i środowiska rządu RP Anna Moskwa oraz czeska minister środowiska Anna Hubaczkova.

Minister Moskwa: Są uzgodnienia z Czechami ws. Turowa

Polska minister poinformowała, że udało się wypracować końcowe ustalenia, ale by stały się one faktem, musi je jeszcze potwierdzić strona czeska. Moskwa wyraziła nadzieję, że te uzgodnienia "możliwie szybko się pojawią".

Hubaczkova stwierdziła natomiast, że 5-godzinne rozmowy były "otwarte", dokładnie przeanalizowano cały projekt umowy. – Pozostały pewne miejsca, o których będziemy jeszcze rozmawiać – poinformowała. Zaznaczyła, że decyzją stron treść wtorkowych rozmów będzie poufna, nie zostaną z nich sporządzone żadne protokoły.

Negocjacje ws. Turowa w związku ze złożeniem skargi przez Czechów na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE rozpoczęły się w czerwcu ub.r. Ich powodzenie ogłaszał wcześniej premier Mateusz Morawiecki. Niestety, wobec braku porozumienia doszło do wyroku przed TSUE, a wobec niezastosowania się strony polskiej Trybunał orzekł o karze – 0,5 mln euro za każdy dzień funkcjonowania kopalni w Polsce. Licznik kar wciąż rośnie.

Polska strona deklarowała, że chce polubownie rozwiązać spór z Czechami o Turów. Niedawno Anna Moskwa, powołana na urząd ministra środowiska za Michała Kurtykę, mówiła, że liczy na to, że rozmowy ze swoją odpowiedniczką z Czech będą lepsze od tych, które były prowadzone wcześniej z jej poprzednikiem Richardem Brabcem (w rządzie Andrieja Babisa). Z poprzednią czeską administracją doszło w sumie do 18 rund spotkań.

Z kolei Anna Hubaczkova deklarowała podczas swojej wizyty w Gródku nad Nysą przy granicy z Polską, że jest gotowa pojechać do Warszawy z propozycją podpisania umowy o Turowie lub jej ostatecznego przedyskutowania.

RadioZET.pl/PAP

C