Zamknij

Tusk odpowiada na ultimatum Kaczyńskiego. Dosadne słowa szefa PO

25.04.2022 17:37
Tusk odpowiada na ultimatum Kaczyńskiego
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Drogi Jarosławie, od lat cię namawiam - stań do debaty, nie ukrywaj się tchórzliwie za swoimi służbami, za swoimi ministrami, za swoimi kłamstwami - powiedział w poniedziałek Donald Tusk. Szef PO stanowczo odniósł się do pytania, czy przeprosi Jarosława Kaczyńskiego za wpis na Twitterze sprzed niemal tygodnia. "Kaczyński twierdzi, że w USA sfałszowano wybory, a Morawiecki wspiera Le Pen i atakuje Unię. Plany pisane obcym alfabetem" – pisał wówczas Tusk.

Jarosław Kaczyński wzywa Donalda Tuska do przeprosin po jego wpisie w sieci z 19 kwietnia, w którym b. premier dosadnie ocenił politykę zagraniczną prowadzoną przez rząd PiS. W przypadku odmowy Kaczyński zagroził skierowaniem sprawy do sądu.

"Węgry chcą zablokować sankcje energetyczne przeciw Rosji. PiS chce sprzedać część naszego przemysłu naftowego Węgrom. Kaczyński twierdzi, że w USA sfałszowano wybory, a Morawiecki wspiera Le Pen i atakuje Unię. Plany pisane obcym alfabetem" – pisał na Twitterze wówczas lider PO.

Kaczyński stawia Tuskowi ultimatum. Dosadna odpowiedź szefa PO 

Jak wynika z informacji PAP, prezes PiS Jarosław Kaczyński w wezwaniu przedsądowym skierowanym do szefa PO Donalda Tuska domaga się usunięcia wspomnianego wpisu, zamieszczenia przeprosin na tym portalu oraz wpłaty 10 tys. zł na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Tusk odniósł się do wezwania Kaczyńskiego w poniedziałek na konferencji prasowej w Korczynie (woj. podkarpackie). - Drogi Jarosławie, ja ciebie od lat namawiam - stań do debaty, nie ukrywaj się tchórzliwie za swoimi służbami, za swoimi ministrami, za swoimi kłamstwami - odpowiedział lider PO.

Były premier zapewnił, że na pewno nie da się zastraszyć. - Nie mam żadnych wątpliwości - i to wszyscy w Polsce słyszeli i widzieli - że PiS, partia Kaczyńskiego, wielu polityków tej partii wspierało Donalda Trumpa także w ten sposób, że sugerowano albo wprost mówiono, że wybory w Stanach były nieuczciwe, że prawdopodobnie były sfałszowane - powiedział Tusk.

Tusk przypomina "słynny mem" z czołowym politykiem PiS

Tusk przypomniał, że pamięta memy na przykład sekretarza generalnego PiS-u Krzysztofa Sobolewskiego z sugestią, "że na Bidena głosowali zmarli". - Tam był taki słynny mem, że niby wykorzystano, de facto fałszowano wybory poprzez zapisywanie głosów tych ludzi, którzy już nie żyją - powiedział szef PO. Według niego, "wszyscy widzieliśmy, co PiS wyprawiał w czasie tych ostatnich amerykańskich wyborów". - Teraz starają się to jakoś nieudolnie naprawić. I wojna na Ukrainie jakby przysłania te grzechy i te niemądre działania, ale szkody, tak czy inaczej, pozostały - zaznaczył Tusk.

PAP podał w poniedziałek, że reprezentujący Kaczyńskiego prawnicy przed weekendem przesłali do Tuska ostateczne wezwanie przedsądowe, w którym domagają się spełnienia przez niego kilku świadczeń, pod rygorem skierowania sprawy na drogę sądową.

RadioZET.pl/PAP - Edyta Roś, Agnieszka Pipała

C