Tusk ostro o Dudzie: nie ma odwagi i charakteru, by zawetować 2 mld dla TVP

24.02.2020 14:28
Donald Tusk
fot. WOJCIECH STROZYK/ REPORTER

Wydaje się, że prezydent Andrzej Duda nie ma tyle odwagi i charakteru, by zawetować nowelizację ustawy o rekompensatach dla TVP i PR; nie widzę powodu, dla którego miałby teraz stać się mężczyzną - ocenił na poniedziałkowym briefingu b. premier Donald Tusk.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Tusk był pytany, czy prezydent Andrzej Duda powinien zawetować nowelizację ustawy o dofinansowaniu TVP i Polskiego Radia, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla publicznej telewizji i radia.

Zobacz także

Palca (Joanny) Lichockiej (prezydent) już nie wymaże w ten sposób. Wszyscy wiedzą mniej więcej o co chodzi. Też cieszę się, że wreszcie zaczęto nazywać te rzeczy po imieniu, także nawet jeśli później media publiczne wycinają ten komunikat ze względu na tą nieformalną cenzurę, ale coraz więcej ludzi wie, że te 2 mld na media publiczne to 2 mld na propagandę PiS-u. Czasami Zenek zaśpiewa, to OK, tu szkód nie ma szczególnych, ale głównie to na propagandę, a także kampanię wyborczą prezydenta Dudy.

- zaznaczył b.premier.

"Wydaje się, że nie ma na tyle odwagi ani takiego charakteru, który by skłonił go do tego, żeby zawetować. Zresztą do tej pory nigdy mu chyba do głowy nie przyszło, aby przeciwstawić się prezesowi (PiS Jarosławowi) Kaczyńskiemu i nie widzę powodu. dla którego miałby teraz stać się mężczyzną" - podkreślił.

Zobacz także

Tusk był także pytany o ocenę gestu posłanki PiS Joanny Lichockiej. "Ja wiem, że ona to pokazała Platformie, a nie pacjentom. Ale zrobiła to dokładnie w tym momencie, kiedy decydowano, czy pieniądze pójdą na wyjątkowo parszywą, brutalną, a momentami brunatną (...) propagandę w mediach publicznych, czy pójdą na leczenie ludzi" - zauważył Tusk. "Ktoś, kto w takiej sytuacji, takiej czarno-białej, decyduje się na taki gest, mówi wszystko o takiej władzy i o samej sobie" - dodał b.premier.

Zobacz także

Jego zdaniem Lichocka pokazała "na czym polega istota tej władzy". "Zabrać jak najwięcej, trochę dla siebie, trochę na kłamstwo i propagandę, tumanić i okłamywać ludzi ile wlezie, to jest gest Lichockiej" - zaznaczył Tusk.

RadioZET.pl/PAP