Zamknij

Tusk otrzymał list z pogróżkami. Lider PO zwrócił się do Kaczyńskiego

02.11.2021 20:58

Donald Tusk powiedział, że otrzymał list z pogróżkami. Szef Platformy Obywatelskiej odczytał jego fragment i stwierdził, że w ostatnim czasie dostaje coraz więcej takiej korespondencji. Lider PO zarzucił prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, że odpowiada za narastającą falę nienawiści w Polsce.

Donald Tusk
fot. Twitter/Donald Tusk/screen

Donald Tusk odczytał na nagraniu opublikowanym na Twitterze fragment listu z pogróżkami. Lider PO stwierdził, że otrzymał go – podobnie jak wielu innych polityków Platformy Obywatelskiej – w dniu urodzin Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska zamordowanego podczas koncertu WOŚP w styczniu 2019 roku.

Tusk dostał list z pogróżkami. Zwrócił się do Kaczyńskiego

Szef Platformy Obywatelskiej zarzucił wicepremierowi ds. bezpieczeństwa i prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, że odpowiada za „falę nienawiści, która zalewa Polskę”, a także za „narastający niepokój i rosnący strach”. – To nie jest pierwszy list z pogróżkami, jaki otrzymałem, ale w ostatnich miesiącach, tygodniach, jest niepokojąco więcej tego typu korespondencji – mówił Tusk.

W Polsce narasta fala nienawiści, pogardy, coraz częściej także przemocy. Jarosławie Kaczyński, jesteś za to bezpośrednio odpowiedzialny. Jako szef obozu władzy i jako wicepremier do spraw bezpieczeństwa. (...) Nie zostawimy tej sprawy, nie będziemy milczeć i wiedz jedno – nie damy się zastraszyć.

Donald Tusk, lider PO

Tusk przeczytał kilka fragmentów listu, które – jak zaznaczył – nadają się do zacytowania. – Wpakuję ci nóż desantowy w brzuch jak Stefan Wilmont temu, tu wulgaryzm, Adamowiczowi – przeczytał przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Tusk przekazał, że w liście są też groźby pod adresem bohaterki Powstania Warszawskiego Wandy Traczyk-Stawskiej. – Ją też zabiję przed 11 listopada. Pomogę oczyścić mój kraj, zostanę bohaterem jak Stefan Wilmont. List kończy się słowami: jesteś skazany na śmierć za zdradę ojczyzny. Wyrok wydano w imieniu Polski Podziemnej – zacytował Tusk.

Oprócz Donalda Tuska, listy z pogróżkami otrzymali we wtorek m.in. były szef MSZ, europoseł Radosław Sikorski oraz posłowie Koalicji Obywatelskiej: Dariusz Joński i Paweł Kowal. Joński zawiadomił ws. gróźb prokuraturę. List z pogróżkami, podobny do tych wysyłanych do polityków opozycji, dostał też wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik.

RadioZET.pl