Zamknij

Tusk wzburzony doniesieniami nt. Morawieckiego. "Dla Polski to może być dramatyczne"

27.01.2022 15:58
Donald Tusk
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wzywam premiera Mateusza Morawieckiego, by zdementował informacje, że zamierza uczestniczyć w spotkaniu antyukraińskiej i proputinowskiej międzynarodówki – powiedział w czwartek lider PO Donald Tusk. 

Donald Tusk powiedział na czwartkowej konferencji prasowej, że agencje prasowe w Europie obiegła informacja na temat spotkania "antyukraińskiej młodzieżówki", które ma się odbyć w Madrycie i w którym ma uczestniczyć także premier Mateusz Morawiecki. – To znowu ma być powtórka z tego ponurego spektaklu, które miało miejsce w Warszawie kilka tygodni temu, a więc spotkanie liderów skrajnie prawicowych ugrupowań europejskich –  stwierdził lider PO.

Tusk wzburzony doniesieniami nt. Morawieckiego

Inicjatorem najbliższego spotkania jest hiszpańska partia Vox, a uczestniczyć mają w nim m.in. kandydatka na prezydenta Francji Marine Le Pen oraz premier Węgier Viktor Orban. Tusk przyznał, że jest zbulwersowany tymi doniesieniami. – Jesteśmy świadkami [...] bardzo dramatycznego momentu w historii Europy. Tak naprawdę ta grożąca Ukrainie inwazja ze strony Rosji Putina to jest wielka rozgrywka o przyszłość Europy i przede wszystkim naszego regionu, w tym o przyszłość Polski. Tak naprawdę rozstrzygnie się pytanie, gdzie jest granica tego politycznego zachodu i czy Polska znajdzie się po stronie zachodu czy po stronie Rosji – oświadczył były premier. 

Przewodniczący PO przestrzegał, że jeśli Ukraina padnie ofiarą inwazji rosyjskiej, sytuacja w naszym regionie zmieni się "dramatycznie". – Dlatego dzisiaj trzeba zrobić absolutnie wszystko, co w naszej mocy [...], aby Polska odegrała pozytywną rolę w budowaniu solidarności Zachodu wokół kryzysu ukraińskiego. Jesteśmy niestety świadkami czegoś zupełnie odwrotnego – zaznaczył lider PO.

– Wzywam pana premiera Morawieckiego do tego, żeby zdementował, że będzie spotykał się z tymi politykami, których antyukraińska postawa i proputinowska postawa jest oczywista i jasna od wielu, wielu miesięcy. Albo, żeby – jeśli jest prawdziwa ta informacja – natychmiast podjął decyzję o nieuczestniczeniu w tym spotkaniu – podkreślił Tusk.

RadioZET.pl/PAP - Marta Rawicz

C