Zamknij

Patryk Jaki po filmie Sekielskich podaje statystyki. Pedofilia w Kościele? Więcej pedofilów wśród murarzy

15.05.2019 18:57
Patryk Jaki
fot. Jan GRACZYNSKI/East News

Po głośnej premierze filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" głos w sprawie pedofilii w Kościele zabrał Patryk Jaki. Wiceminister sprawiedliwości opublikował w mediach społecznościowych, jak podkreślił – po licznych prośbach - wykaz osób skazanych za pedofilię z podziałem na zawody. Z raportu wynika, że większość pedofilów to osoby bez wyuczonego zawodu, a także… murarze. Wcześniej podobne statystyki przedstawiono też w TVP, choć tamte pochodziły z 2013 roku.

Wśród 877 osób odbywających obecnie karę za pedofilię, 275 nie posiada konkretnego zawodu, 144 było pracownikami dorywczymi, 50 wykonywało zawód murarza, 22 było magazynierami, 21 rolnikami, 19 robotnikami. Wśród pedofilów, którzy na dzień 13 maja 2019 r. powinni odbywać wyrok jest też 12 elektryków i 11 stolarzy - tak wynika z danych Biura Informacji i Statystyki Centralnego Zarządu Służby Więziennej udostępnionych w środę na Facebooku przez Patryka Jakiego.

W związku z licznymi prośbami publikuję wykaz osób skazanych przez Sąd za pedofilię z art 200, 200a, 200b KK z 1997 z podziałem na zawody. Wkrótce również w #rejestrpedofilow będzie obok nazwiska oznaczenie zawodu. Suche dane. Niech każdy oceni sam.

Patryk Jaki

A co z osobami duchownymi? Te również pojawiły się w raporcie, choć odsetek pedofilów wśród księży jest – według opublikowanych przez Jakiego danych – nieporównywalnie mniejszy, bo mowa o 2 księżach i 1 zakonniku. „Pan raczy żartować. Co ma wspólnego rejestr z tuszowaniem pedofilii w Kościele?”, „No właśnie tu jest problem. Niektóre zawody są chronione i osoby z nich nie są skazywane” – to tylko niektóre z komentarzy internautów odnośnie danych opublikowanych przez Jakiego.

Ale te różnią się też od oficjalnych statystyk przedstawionych przez polski Kościół – choć nie dotyczą one osób skazanych przez Sąd. Kilka miesięcy temu sam Episkopat informował, że w latach 1990-2018 wykorzystywania seksualnego małoletnich miało dopuścić się 382 duchownych.

Zobacz także

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Ministerstwo Sprawiedliwości