Zamknij

UJ krytykuje Legutkę po słowach nt. pedofilii w Kościele. "Godzi w godność ofiar przestępstw"

17.05.2019 17:00
Legutko
fot. Marek Lasyk/Reporter

"W związku z wypowiedzią prof. Ryszarda Legutko w Radio 24 Rada Wydziału Filozoficznego wyraża jednoznaczny sprzeciw" - czytamy w oświadczeniu Uniwersytetu Jagiellońskiego, macierzystej uczelni europosła PiS. To pokłosie jego kontrowersyjnych słów, które padły w wywiadzie dla internetowej redakcji Polskiego Radia. 

Przypomnijmy: szerokim echem odbił się wywiad, jakiego eurodeputowany oraz były minister edukacji udzielił portalowi PolskieRadio24.pl, a zwłaszcza fragment poświęcony pedofilii w polskim Kościele Katolickim:

- Sprawy nadużyć seksualnych, nazwijmy to elegancko, wśród członków Kościoła czy wśród duchownych, to tak naprawdę przypadki pedofilii są niezwykle rzadkie. To, z czym mamy do czynienia, to mamy do czynienia z homoseksualizmem. Po prostu są badania, jeszcze powtórzone kilkukrotnie episkopatu amerykańskiego, są też chyba niemieckiego, i wszędzie się powtarza to samo, że ponad 80 proc. owych nadużyć dotyczy chłopców w wieku od 12 do tam 17 lat, to przepraszam bardzo, co to jest za pedofilia? To nie jest żadna pedofilia, to jest pederastia po prostu - powiedział Legutko.

Zobacz także

Jego słowa spotkały się z powszechną krytyką, odcinały się od niej nawet osoby z jego ugrupowania (jak chociażby rzeczniczka PiS Beata Mazurek). On sam w późniejszych wypowiedziach medialnych tłumaczył się z nich, twierdząc, że zostały wyjęte z kontekstu i że on sam potępia przestępstwa seksualne wobec nieletnich. 

Uniwersytet Jagelloński krytykuje Legutkę

Do wypowiedzi Legutki odniosła się także jego macierzysta uczelnia, czyli Uniwersytet Jagielloński. Jak informuje krakowska "Gazeta Wyborcza", Rada Wydziału Filozoficznego UJ (w skład której wchodzi polityk) przyjęła uchwałę potępiającą słowa swojego wykładowcy.

Zobacz także

"W związku z wypowiedzią prof. Ryszarda Legutko w Radio 24 Rada Wydziału Filozoficznego wyraża jednoznaczny sprzeciw wobec opinii Pana Profesora posługującej się językiem homofobicznym i podważającej wagę problemu nadużyć seksualnych wobec nieletnich w Kościele rzymskokatolickim. Zdaniem Rady Wydziału wypowiedź ta godzi w godność ofiar przestępstw i dobro społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z uwagi na powyższe apelujemy o skierowanie sprawy do Rzecznika Dyscyplinarnego UJ" - czytamy w komunikacie (cytat za: krakow.wyborcza.pl).

RadioZET.pl/krakow.wyborcza.pl