Zamknij

Ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości. Rozwiązano protest Obywateli RP

11.11.2019 15:19
Marsz Niepodległości
fot. PAP

X "Marsz Niepodległości" organizowany był pod hasłem "Miej w opiece Naród cały!" pochodzącym z pieśni maryjnej "Z dawna Polski Tyś Królową". Jego organizatorzy podkreślali, że polska tożsamość narodowa jest nierozłączna z wiarą katolicką. Według szacunków organizatorów w Marszu wzięło udział ok. 150 tys. osób. Natomiast według warszawskiego ratusza uczestniczyło w nim ok. 47 tys. osób.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

17:23

To już koniec naszej RELACJI NA ŻYWO z Marszu Niepodległości. Dziękujemy, że byliście z nami na RadioZET.pl.

17:21

Marsz Niepodległości przeszedł stołecznymi ulicami po raz dziesiąty. Demonstrujący przeszli Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego, następnie ulicą Wybrzeże Szczecińskie między Wisłą a Stadionem Narodowym aż na błonia przy Stadionie Narodowym. Teraz do godz. 19 mają tam trwać występy artystyczne.

17:08
17:06

W czasie zgromadzenia wbrew apelom organizatorów część osób odpalała race i petardy. Policja poinformowała, że zabezpieczono ich wizerunki, jednak nie doszło do żadnej bezpośredniej interwencji.

17:05
17:04
16:57

Marsz Niepodległości, który wyruszył po godz. 15 z ronda Dmowskiego, dotarł na błonia Stadionu Narodowego, gdzie do godz. 19 po zakończeniu przemarszu mają trwać występy artystyczne. Wcześniej demonstranci przeszli Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego i Wybrzeżem Szczecińskim.

16:52
16:49
16:48
16:44
16:42
16:41

Marsz Niepodległości przeszedł obok amerykańskiej ambasady. Uczestnicy skandowali: "Hańba!", "Imperium zła - USA!

16:35

Marsz Antyfaszystowski, który po godz. 14 wyruszył z pl. Unii Lubelskiej zmierza z pl. Konstytucji w kierunku pl. Trzech Krzyży, gdzie ma się zakończyć. W tym roku antyfaszyści idą pod hasłem "Za wolność Waszą i naszą!". W marszu uczestniczą niektórzy politycy lewicy.

16:30
16:28

Marsz Niepodległości, który wyruszył po godz. 15 z ronda Dmowskiego, idzie mostem Poniatowskiego, a jego czoło jest już na Pradze. Wcześniej, na wysokości ulicy Smolnej, wzdłuż trasy marszu zgromadzili się kontrmanifestanci. W stronę maszerujących skandowali m.in. "Nie różaniec - konstytucja".

16:27

Na froncie jednego z budynków w Alejach Jerozolimskich rozwieszono kilkunastometrowej długości flagę Polski, na której widniały rysunki m.in. tęczowej flagi, gwiazdy Dawida oraz półksiężyca. W stosunku do osób, które rozwiesiły flagę, posypały się wulgarne okrzyki. Flaga została ostatecznie zrzucona przez osobę, która stała na dachu budynku.

16:22
16:16
16:15
16:00

Marsz Niepodległości przejdzie Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego, następnie ulicą Wybrzeże Szczecińskie między Wisłą a Stadionem Narodowym aż na błonia przy Stadionie Narodowym.

15:56
15:55
15:54
15:53
15:50

Policja po wielokrotnych wezwaniach do opuszczenia przez uczestników kontrmanifestacji na rondzie De Gaulle'a rozwiązała zgromadzenie - poinformował rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak. Dodał, że kontrmanifestacja stwarzała zagrożenie dla życia i zdrowia osób. Część osób trzymała transparenty z napisami "Mamy prawo tutaj stać". Wśród demonstrujących był m.in. liderka partii Wiosna Wanda Nowicka oraz Paweł Kasprzak z Obywateli RP. Otoczyła ich grupa kilkuset policjantów.

15:43

Mimo apeli organizatorów część uczestników odpaliła race, słychać też strzelanie z petard. Oprócz patriotycznego hasła "Bóg, honor, ojczyzna" niektórzy skandują też: "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę" oraz "Nie czerwona, nie tęczowa, idzie Polska narodowa".

15:42
15:41

Policja rozwiązała zgromadzenie Obywateli RP i KOD - informuje Polsat News.

15:40
15:38
15:36

Na rondzie Dmowskiego głos zabrali organizatorzy marszu. Prezes stowarzyszenia Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz podkreślił, że w trakcie zgromadzenia należy zachowywać się zgodnie z prawem. "Pilnujmy się nawzajem, patrzmy na siebie" - apelował.

15:34
15:32
15:28

"Od twojej odwagi zależy przyszłość Polski" - przekonują, przywołując postać rtm. Witolda Pileckiego. Wśród tłumu z biało-czerwonymi symbolami uwagę zwracały osoby, które przechodząc na Marsz Antyfaszystowski "Za wolność Waszą i naszą" miały ze sobą tęczowe symbole.

15:26

Licznie zgromadzeni uczestnicy przybyli na marsz z flagami Polski oraz transparentami z patriotycznym hasłami. Widać na nich napisy takie jak "Bóg, honor i ojczyzna" oraz "Warto być Polakiem". Na czele Marszu Niepodległości znajdują się także flagi Młodzieży Wszechpolskiej. Wśród uczestników są m.in. przedstawiciele historycznych organizacji rekonstrukcyjnych oraz grupy motocyklowe.

RadioZET.pl