Zamknij

Umowa koalicyjna ZP. Sobolewski: będzie wspólny start w wyborach

28.09.2020 08:46
Zjednoczona Prawica
fot. PAP

W ramach umowy koalicyjnej zagwarantowaliśmy wspólny start w najbliższych wyborach samorządowych, europejskich i parlamentarnych wszystkich trzech ugrupowań tworzących Zjednoczoną Prawicę - przekazał w poniedziałek szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

W poniedziałkowej rozmowie na antenie TVP Info szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. został zapytany, czy w umowie znalazły się szczegóły dotyczące kształtu list wyborczych w wyborach parlamentarnych.

Sobolewski: PiS, Solidarna Polska i Porozumienie wystartują razem w następnych wyborach

- W ramach umowy koalicyjnej zagwarantowaliśmy wspólny start w najbliższych wyborach samorządowych, do Parlamentu Europejskiego czy też parlamentu polskiego wszystkich trzech ugrupowań Zjednoczonej Prawicy - z zaznaczeniem, że dotychczasowi parlamentarzyści czy radni mają takie same miejsca, jakie mieli w wyborach, w których uzyskali mandaty - powiedział. Jak dodał, inne kwestie dotyczące list wymagają jeszcze ustalenia.

Zobacz także

Dopytywany, czy to był przedmiot sporu podczas toczących się negocjacji, Sobolewski przyznał, że w tej kwestii była różnica zdań. "Ale jak widać, udało się osiągnąć kompromis i w sobotę umowa została podpisana" - powiedział.

Zobacz także

Pytany o zapowiadane zmiany w rządzie, Sobolewski odparł, że na pewno będzie on liczył mniej ministerstw niż do tej pory. "Co do kwestii personalnych w najbliższych kilku dniach, według mnie, będą one ogłaszane. To już chciałbym jednak pozostawić w gestii premiera Mateusza Morawieckiego" - dodał.

Umowa koalicyjna Zjednoczonej Prawicy. Czy Kaczyński wejdzie do rządu?

Według nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej, w toku negocjacji wewnątrz Zjednoczonej Prawicy uzgodniono, że liczba ministerstw ma zostać zmniejszona z obecnych 20 do 14, a część resortów ma być połączona (co potwierdza także wcześniejsze doniesienia Radia ZET). Przedstawiciele Porozumienia i Solidarnej Polski mają dostać po jednej tece ministerialnej. Obecnie każda z tych partii kieruje dwoma resortami.

Zobacz także

Z dotychczasowych informacji dotyczących ustaleń koalicyjnych udzielanych przez polityków PiS wynika, że prezes PiS Jarosław Kaczyński miałby wejść do rządu jako wicepremier i kierować Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej.

RadioZET.pl/PAP