Zamknij

Urzędnik PAIiH kupił rower za 15 tys. zł za państwowe pieniądze

Redakcja
20.10.2021 13:05
urzędnik kupił rower za publiczne pieniądze
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK /East News

Urzędnik Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu kupił służbową kartą rower za 15 tys. złotych. Zakup wykrył audyt w PAIiH. Urzędnik pracował w placówce zagranicznej Agencji. Tłumaczył, że dojeżdżał nim na spotkania służbowe - ustalił dziennikarz śledczy Radia ZET Mariusz Gierszewski.

Pod koniec ubiegłego roku w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu doszło do zmiany dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa i Audytu. Według nieoficjalnych informacji, kontrole przeprowadzone pod nowym kierownictwem wykryły szereg nieprawidłowości. Jedna ze spraw dotyczyła zakupu roweru elektrycznego za 15 tys. złotych. Dokonał go służbową kartą pracownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIiH.

Agencja przyznała dziennikarzowi Radia ZET, że doszło do naruszenia przepisów: "Pomimo argumentów ekonomicznych przemawiających za zakupem, był on dokonany z naruszeniem obowiązującej w PAIiH procedury zakupowej. Sprawa zakupu była przedmiotem kontroli wewnętrznej. Pracownik, który dokonał zakupu nie współpracuje już z PAIiH" - napisał w oświadczeniu Departament Komunikacji PAIiH.

Według informatorów dziennikarza Radia ZET szersze wyniki wewnętrznej kontroli w PAIiH były podstawą do wszczęcia kontroli przez CBA. Agenci rozpoczęli pod koniec września kontrolę procedur przy przetargu z 2018 roku na obsługę mediową kampanii promującej PAIiH EXPO - I Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą.

RadioZET.pl