PiS obniżył emerytury oficerom legendarnej operacji „Samum”

06.06.2019 12:55
PiS obniżył emerytury oficerom legendarnej operacji „Samum”
fot. Shutterstock

Oficerowie, którzy w 1990 roku brali udział w legendarnej operacji „Samum” w Iraku i Kuwejcie, zostali objęci ustawą dezubekizacyjną. W jej wyniku ich emerytury zostały obniżone do 1800 zł. Większość dostaje jednak znacznie niższą.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Tak, szedłem do służby w PRL. Tak, awansowałem w niej za poprzedniego systemu. Ale w 1990 r. zostałem zweryfikowany. Ukarano wszystkich – mówi w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” były szef Zarządu Wywiadu RP gen. Henryk Jasik.

Na mocy uchwalonej przez PiS ustawy dezubekizacyjnej maksymalna emerytura oficerów, którzy tworzyli polski wywiad po upadku komunizmu, to nieco ponad 1800 zł.

Zobacz także

Obniżenie emerytur objęło także oficerów biorących udział w legendarnej operacji „Samum” w 1990 roku, czyli ewakuowania z Iraku i Kuwejtu oficerów służb specjalnych USA i Brytyjczyków. Operacja była ściśle tajna, a pierwsze informacje na jej temat pojawiły się dopiero po pięciu latach. Dowódcą operacji był płk Gromosław Czempiński, który został później nagrodzony wysokim odznaczeniem CIA.

– Do 2009 r. szanowano naszą pracę. Do pierwszej ustawy represyjnej wprowadzonej przez PO. Potem był rok 2016 i ustawa PiS. Ukarano wszystkich. Urawniłowka, która spowodowała, że jednakowy wyrok bez rozprawy zapadł dla wszystkich, bez względu na to, co zrobili dla kraju, bez względu na rok 1990, na współpracę z USA, o którą teraz znów tak intensywnie zabiegamy – mówi w rozmowie z „DGP” gen. Jasik.

Amerykanie uważają ich za bohaterów. W Polsce obcięto im emerytury

W 1990 roku wizytę w Polsce złożył szef Centrali Wywiadu USA William Webster. Wręczył wówczas premierowi Tadeuszowi Mazowieckiemu list od prezydenta George’a Busha.

Zobacz także

– Powiedział wtedy: Stany Zjednoczone nie zapomną Polsce tego, co jej oficerowie dla USA zrobili. Doceniamy to i szanujemy. Panie premierze, Stany nie zostawią Polski w biedzie. Robimy wszystko, by pomóc waszemu krajowi wyjść z zadłużeń – wspomina spotkanie gen. Jasik.

Z kolei szef CIA John O’Brennan, podkreślał w 2015 roku, że odwaga ludzi takich, jak gen. Jasik „jest przykładem dla oficerów wywiadu na całym świecie”.

RadioZET.pl/DziennikGazetaPrawna