Zamknij

Świat krytykuje ustawę kagańcową. Terlecki: kiwamy głową i wzruszamy ramionami

20.01.2020 17:37
Świat krytykuje ustawę kagańcową. Terlecki: kiwamy głową i wzruszamy ramionami
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Jeżeli osoby o poglądach niezgodnych z naszym systemem wartości, naszą linią polityczną, krytykują w różnych częściach świata nasz rząd, no to kiwamy w tej sprawie głową i wzruszamy ramionami - stwierdził wicemarszałek Sejmu i szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki, pytany o reakcję amerykańskich kongresmenów na "ustawę kagańcową". Przypomnijmy, że skierowali oni list do prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wyrazili w nim m.in. niepokój w związku ze zmianami, które w obrębie sądownictwa zamierza wprowadzić polski rząd.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wciąż ważą się losy "ustawy kagańcowej", która w piątek została odrzucona przez Senat. Teraz projekt wrócił do Sejmu i, jak zapowiadają posłowie PiS, rząd zamierza o niego zawalczyć. Warto podkreślić, że „ustawę kagańcową”, nazywaną również ustawą dyscyplinującą sędziów krytykuje Europa, opozycja, Rzecznik Praw Obywatelskich i znaczna część środowiska sędziów.

Zobacz także

Niektóre z poprawek mogą być postrzegane jako dalsze podważanie niezależności sądownictwa w Polsce

Komisja Wenecka

Eksperci Komisji Weneckiej zaapelowali przy tym, by nie przyjmować zapisów dotyczących postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów. Jak uznali, „ustawa kagańcowa” ograniczyłaby wolność słowa sędziów, a polskim sądom uniemożliwiłaby badanie, czy inne sądy w kraju są "niezawisłe i bezstronne" zgodnie z regułami europejskimi.

"Kiwamy głową i wzruszamy ramionami"

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości nie zamierzają jednak wycofywać się z proponowanej noweli. Według np. wiceministra sprawiedliwości, Sebastiana Kalety, ustawa "ratuje nasze państwo przed wielkim chaosem, destabilizacją i anarchią". Z kolei list zaniepokojonych "ustawą kagańcową" kongresmenów skomentował wicemarszałek Sejmu i szef klubu parlamentarnego PiS, Ryszard Terlecki.

Jeżeli osoby o poglądach niezgodnych z naszym systemem wartości, naszą linią polityczną, krytykują w różnych częściach świata nasz rząd, no to kiwamy w tej sprawie głową i wzruszamy ramionami, bo co mamy zrobić, mamy odpowiadać?

Ryszard Terlecki

Szef kluby parlamentarnego odpowiedział w ten sposób dziennikarzom na pytanie w sprawie listu, który przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Eliot Engel wspólnie z szefem podkomisji ds. europejskich, eurazjatyckich i energii Williamem Keatingiem skierowali do prezydenta Andrzeja Dudy. Kongresmeni wyrazili w nim zaniepokojenie reformą sądownictwa w Polsce. List dotyczący zagrożeń, jakie zdaniem amerykańskich deputowanych niosą ze sobą reformy sądownictwa dla instytucji demokratycznych w Polsce, jest datowany na 17 stycznia br. W niedzielę został opublikowany na stronie komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów, w którym większość mają deputowani z Partii Demokratycznej. Obaj sygnatariusze listu są również deputowanymi z ramienia tej partii.

Zobacz także

Terleckiego pytano też o wypowiedź prezydenta w Katowicach, gdy pod koniec wystąpienia Andrzej Duda zaapelował do górników o wsparcie odnośnie reformy w sądownictwie:

Proszę was o wsparcie, bo sytuacja jest trudna. Oni mają swoje możliwości oddziaływania międzynarodowego, mają kolegów, swoich ludzi w trybunałach. Opowiadają różne bzdury, zaprzeczają prawdziwym, trudnym dla nich faktom, jak te nagrania, których można wysłuchać w internecie. Twierdzą, że ktoś chce zniszczyć wymiar sprawiedliwości w Polsce, a cały czas są wśród nich ludzie, którzy orzekali w stanie wojennym

Ryszard Terlecki

Wicemarszałek Sejmu powiedział, że i dla PiS i dla prezydenta ważne jest to, by przeprowadzić skuteczną reformę wymiaru sprawiedliwości.

Zobacz także

Więc jeśli poszczególne grupy społeczne czy środowiska wypowiedzą się w tej sprawie, to nie będzie nic szkodzić. Opozycja też próbuje zmontować grupę sędziów i prawników, którzy temu się sprzeciwiają. W tym przypadku dochodzi do naruszania prawa, ale opozycja się tym najwyraźniej nie przejmuje

Ryszard Terlecki

Ustawa kagańcowa

Nowelizacja uchwalona przez Sejm 20 grudnia ubiegłego roku o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, ale także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania, które mogłyby uniemożliwić albo utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Nowelizacja wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN, bo kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN.

 

RadioZET.pl/PAP