Ustawa dyscyplinująca sędziów przechodzi do dalszych prac

Błażej Makarewicz
19.12.2019 16:19
ustawa kagańcowa
fot. PAP

Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji niektórych ustaw sądowych i skierował go do komisji. Oznacza to, że kontrowersyjna ustawa dyscyplinująca sędziów trafia do dalszych prac.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Za odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektu tzw. ustawy dyscyplinującej sędziów było 214, 227 było przeciw, a jeden poseł się wstrzymał. Projekt trafi do dalszych prac.

Nad odrzuceniem projektu ustawy dyscyplinującej sędziów nie głosowało w sumie 18 posłów - ośmiu z PiS, trzech z KO, czterech z Lewicy, dwóch z PSL i jeden z Konfederacji.

Zobacz także

Przypomnijmy, że opozycja mogła usunąć projekt tzw. ustawy kagańcowej z czwartkowego porządku obrad Sejmu. Tę szansę jednak - dzień po protestach ws. ustawy dyscyplinującej sędziów - zmarnowała, bo część posłów nie przyszła do pracy.

Zobacz także

"Ta ustawa stoi na straży demokratycznego państwa prawa, przeciwstawiając się sądokracji, którą usiłuje się wprowadzić tylnymi drzwiami, powodując jednocześnie chaos, anarchię i bezprawie, gdzie nie ma pewności, kto jest sędzią, bo każdego sędziego można zakwestionować, gdzie nie ma pewności, jaki wyrok został wydany, bo każdy wyrok może zostać zakwestionowany i gdzie interesy obywateli nic nie znaczą, bo liczą się interesy tylko nadzwyczajnej kasty. I to chcemy zmienić, pomóżcie nam w tym" - podkreślił w Sejmie minister Zbigniew Ziobro zwracając się do posłów opozycji.

Zobacz także

Podkreślił, że polskie społeczeństwo zasługuje na etycznych sędziów. "Uważamy, że większość sędziów, która jest przyzwoita nie zasługuje na to, aby te czarne owce tam funkcjonowały i czuły się bezkarne" - mówił Ziobro.

RadioZET.pl