Wałęsa nie jest już patronem szkoły w Ustrzykach Dolnych. Kontrowersyjna decyzja

15.02.2020 19:01
Lech Wałęsa
fot. Wojciech Stróżyk/Reporter

Lech Wałęsa nie jest już patronem jednej ze szkół na Podkarpaciu. Miejscowi radni przegłosowali uchwałę odbierającą byłemu prezydentowi patronat nad placówką. Głosy na temat decyzji radnych są jednak podzielone.

O sprawie informuje lokalny portal nowiny24.pl/ Radni powiatu bieszczadzkiego na (woj, podkarpackie) zdecydowali, że Zespół Szkół Zawodowych w Ustrzykach Dolnych będzie miał nowego patrona. Dotychczasowym był Lech Wałęsa, ale podczas głosowania w radzie powiatu dziewięć osób było za uchyleniem jego patronatu, a sześć przeciwko.

Lech Wałęsa nie jest już patronem szkoły w Ustrzykach Dolnych

Sam zainteresowany dowiedział się o wszystkim podczas swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Na jego profilu na Facebooku pojawił się już komentarz dotyczący decyzji bieszczadzkich radnych:

"Jaki jest powód działania radnych? Jeden z nich udostępnił na swoim profilu na Facebooku zdjęcie plakatu z napisem "TW Bolek" i zaprosił do pojawienia się na sesji 14 lutego o godz. 10. Z materiałów, jakie zamieszcza w sieci, wynika, że może być sympatykiem Konfederacji" - czytamy we wpisie.

"Nie zasługiwał na taki zaszczyt"

Decyzję radnych w rozmowie z nowiny24.pl chwali Jan Kot, były działacz opozycji antykomunistycznej, członek stosownej rady konsultacyjnej oraz uczestnik strajków w Ustrzykach Dolnych. Nie ukrywa on swojego negatywnego stosunku do działalności Lecha Wałęsy po 1989 roku.

Naszym zdaniem i środowiska sybiraków dobrze się stało, że Lech Wałęsa nie jest już patronem szkoły. Nie zasługiwał na taki zaszczyt (...) Uważamy go za zdrajcę, bo kiedy naród wybrał go na prezydenta RP, on się odwrócił w inną stronę i nie zrealizował oczekiwań narodu, mimo że wielu z nas oddałoby wtedy za niego życie

Jan Kot

Jakie natomiast było uzasadnienie takiego kroku? "W uzasadnieniu radni napisali, że w ówczesnym funkcjonującym prawodawstwie oświatowym nie istniała możliwość nadawania imion zespołom szkół. Taki stan prawny obowiązuje nadal. Imię można nadać tylko szkołom wchodzącym w skład zespołu szkół" - czytamy w artykule na nowiny24.pl.

"Przekreśla się Lecha Wałęsę jako przywódcę"

Inaczej niż Jan Kot na sprawę patrzy Zygmunt Krasowski, kierownik wydziału Oświaty w Urzędzie Miejskim w Ustrzykach Dolnych oraz przewodniczący komisji oświaty w Radzie Powiatu Bieszczadzkiego. Jego zdaniem "szukano i znaleziono pretekst, aby pozbawić Lecha Wałęsę patronatu szkoły".

Z niesmakiem wychodzę z tej sesji, bo przekreśla się Lecha Wałęsę jako przywódcę i uznaje się, że jest niegodny być patronem szkoły. Nie da się wygumkować tej postaci z historii Polski, Europy i świata, postaci znanej na cały świecie i jednoznacznie kojarzonej z Polską. Nie szanuje się jego dorobku dla ruchu "Solidarności" i dla gospodarki.

Zygmunt Krasowski

- Teraz, kiedy odwaga staniała, to najwięcej zastrzeżeń do Lecha Wałęsy mają ci młodzi co robili wtedy w pieluchy oraz ci, którzy przespali swój czas bądź byli zbyt tchórzliwi i nie załapali się do pociągu zwanego historią - ocenił, cytowany przez portal. 

Uchwały rady powiatu niezgodna z prawem?

Co ciekawe, Krasowski już wcześniej, w rozmowie z rzeszowską "Gazetą Wyborczą" zwrócił uwagę na fakt, iż uchwałą rady powiatu jest... niezgodna z prawem, "bo zgodnie z przepisami rada powiatu nie może uchylać swoich uchwał".

Zobacz także

– Podobnie jak żaden samorząd. Może jedynie je zmienić, zastępując nową, ale nie uchylać. Jest to jasno stwierdzone w ustawie o samorządzie, są na to wyroki sądu. Może to zrobić tylko nadzór prawny albo sąd administracyjny – przyznał, dodając, że decyzję radnych zamierza zaskarżyć nawet do wojewódzkiego sądu administracyjnego. 

RadioZET.pl/nowiny24.pl/Facebook/rzeszow.wyborcza.pl