Zamknij

Orban po spotkaniu w Warszawie: od porozumienia dzielą nas centymetry

08.12.2020 21:53

Jesteśmy bardzo blisko, aby osiągnąć porozumienie budżetowe dobre dla Polski, Węgier i całej Unii Europejskiej - tak o obecnych negocjacjach budżetowych w UE mówił na antenie TVP Info premier Węgier Viktor Orban.

Viktor Orban
fot. EPA Pool/ Associated Press /East News

Mateusz Morawiecki spotkał się dziś w Warszawie z premierem Węgier Viktorem Orbanem. W spotkaniu wzięli udział również wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. Rzecznik rządu poinformował, że do rozmów dołączyli również lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro i szef Porozumienia Jarosław Gowin.

Orban pytamy w TVP Info o wtorkowe rozmowy w Warszawie, odparł, że nigdy nie odmawia, gdy "zaprasza go Jarosław Kaczyński". "Na Węgrzech on (Jarosław Kaczyński - PAP) jest legendą i cieszy się ogromnym szacunkiem" - stwierdził szef węgierskiego rządu.

Viktor Orban: jesteśmy bardzo blisko, aby osiągnąć porozumienie

"Umocniliśmy dziś nasz sojusz. Polacy i Węgrzy bardzo blisko ze sobą współpracują i to jest nasza siła" - stwierdził.

Pytany o to, czy Polska i Węgry zaprezentują wspólne stanowisko na najbliższym szczycie UE, odparł, że są na to "większe gwarancje niż 100 procent". "Polska i Węgry mają szansę, żeby osiągnąć cel, który sobie ustanowiliśmy" - zapewnił Orban.

Zobacz także

Zdaniem węgierskiego premiera wieloletni budżet oraz fundusz odbudowy są ważne, jednak w wypadku obecnych negocjacji - jak dodał - "chodzi o suwerenność narodową, a nie kwestie finansowe".

loader

Pytany o propozycje prezydencji niemieckiej w sprawie budżetu, odparł, że prezydencja pracuje nad tym obecnie. "Niemiecka prezydencja obecnie pracuje nad tym, aby znaleźć pewnego rodzaju rozwiązanie, mamy kontakt na poziomie eksperckim, z tego co wiem nadzieja jest. Jesteśmy bardzo blisko, aby osiągnąć porozumienie, które będzie zwycięstwem i dobrym rezultatem dla Polski, dobre dla Węgier i dobre dla całej Unii Europejskiej" - powiedział premier Węgier.

Zobacz także

Premier Węgier powtórzył swoją ocenę, że od porozumienia wszystkich 27 państw "dzielą nas centymetry".

RadioZET.pl/ PAP