Zamknij

Awantura o Tokarczuk w Senacie. "Była jednym z polakożerców"

18.10.2019 16:17
Waldemar Bonkowski
fot. Twitter screen

Senatorowie chcą uczcić Nobla dla Olgi Tokarczuk. A przynajmniej część z nich. Senator Waldemar Bonkowski stwierdził w piątek, że Tokarczuk nie zasłużyła na nagrodę, co więcej, w ostatnim czasie "wszelkie wyróżnienia dostają głównie ludzie z lewackich środowisk". 

Senat przyjął w piątek przygotowany przez senatora Jana Rulewskiego projekt uchwały, w której izba wyższa gratuluje Oldze Tokarczuk literackiego Nobla i docenia jej zasługi m.in. dla promocji polskiej literatury. Za przyjęciem uchwały było 60 senatorów, 12 wstrzymało się od głosu, a przeciw było 2. Jednym z nich musiał być senator Waldemar Bonkowski, który zapowiedział to jeszcze przed głosowaniem.

- Ja za uchwałą o pani Tokarczyk głosować nie będę - powiedział Bonkowski. Warto przypomnieć, że ów senator startował w wyborach z własnego komitetu, bo kilka miesięcy wcześniej został wykluczony z PiS. Tym razem mandatu nie dostał.

Zobacz także

Wracając do Tokarczuk, dlaczego Bonkowski nie chce jej docenić? To też dokładnie wytłumaczył.

Nie będę się wypowiadał na temat literatury, bo się na tym nie znam. Ale to ostatnie zdanie, które pan senator Rulewski powiedział, że "wsławiła imię Polski", to jest dyskusyjne. […] Była jednym z polakożerców, bardzo źle się wypowiadała o Polakach, że rzekomo Polacy byli właścicielami niewolników, że mordowali Żydów, i tego typu historie. Ona i wielu jej podobnych, tak jak profesor Gross zdaje się, byli polakożercami

Przekonywał senator Bonkowski

Na koniec stwierdził, że Nagroda Nobla ostatnio się zdewaluowała, a „wszelkie wyróżnienia dostają głównie ludzie z lewackich środowisk”.

Szczególnie, jak ktoś szkaluje Polskę, to jest nagradzany. Czesław Miłosz świętej pamięci to zachowywał się jak wróg Polaków, noblistka Szymborska pisała ody do Stalina, a obecna noblistka źle się o Polakach wyrażała, że byliśmy wrogami. To jest po prostu nie do przyjęcia

Mówił senator

Mimo tych argumentów Senat przyjął uchwałę. „Senat Rzeczypospolitej Polskiej gratuluje Oldze Tokarczuk międzynarodowego sukcesu” - napisano.

Zobacz także

Senat uczcił Nobla Tokarczuk

W uchwale przypomniano, że Nagroda Nobla jest efektem długiej i bogatej kariery twórczej Olgi Tokarczuk, w trakcie której autorka już wcześniej uzyskiwała najważniejsze nagrody krajowe (dwukrotnie Nagrodę Literacką "Nike") oraz międzynarodowe (prestiżową The International Booker Prize za książkę "Bieguni").

"Twórczość Olgi Tokarczuk była też ekranizowana i wystawiana w teatrach. Pisarka, wzorem innych polskich znakomitych intelektualistów, wybitnych uczonych, noblistów i pisarzy, uczestniczy czynnie w życiu społecznym, zwłaszcza występuje w obronie praw kobiet i demokracji" - przypomniano.

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej gratuluje Oldze Tokarczuk międzynarodowego sukcesu. Uznajemy jej ogromne zasługi dla światowej literatury, w tym dla budowy dobrego imienia Polski w świecie, a także dla wzrostu czytelnictwa w Polsce. Życzymy Oldze Tokarczuk, aby jej talent literacki zaowocował nowymi, wybitnymi dziełami" - głosi uchwała.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP