Nieoficjalnie: w listopadzie decyzja ws. prawyborów w KO. Czekają na ruch Tuska

30.10.2019 17:47
Koalicja Obywatelska
fot. PAP

PO rozważa rozpisanie prawyborów w KO, które wyłonią kandydata na prezydenta. Z decyzją zamierza jednak poczekać na stanowisko Donalda Tuska. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że jeśli b. premier, szef Rady Europejskiej zdecyduje się startować na prezydenta, prawyborów nie będzie.

O możliwości organizacji prawyborów, które wskazałyby kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, dyskutował w środę Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej. Tematami obrad była też kwestia obsady Prezydium Senatu, w tym funkcji marszałka izby oraz organizacja pracy przyszłego klubu Koalicji Obywatelskiej.

PO czeka na decyzję Donalda Tuska

Rzecznik PO Jan Grabiec mówił dziennikarzom po zakończeniu posiedzenia zarządu, że w środę rozważane były "różne scenariusze wyłonienia kandydata Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej". - Również kwestia prawyborów była analizowana, były brane pod uwagę różne scenariusze, harmonogram prac, tempo wskazania tego kandydata. Zależy nam na tym, żeby w ciągu najbliższych tygodni, do świąt Bożego Narodzenia, kluczowe decyzje w tej sprawie zapadły, żeby ruszyła prekampania - zaznaczył Grabiec.

Zobacz także

Z rozmów PAP z politykami z zarządu Platformy wynika, że większość jego członków opowiedziała się za organizacją prawyborów. Decyzja w tej sprawie ma jednak zapaść pod koniec przyszłego tygodnia - 8 lub 9 listopada. Do tego czasu - jak wskazują źródła PAP - Platforma chce uzyskać ostateczną odpowiedź czy Donald Tusk jest zainteresowany startem w wyborach prezydenckich.

Zobacz także

Według źródeł PAP, niewykluczone, że do końca przyszłego tygodnia dojdzie do spotkania szefa Rady Europejskiej z liderem PO Grzegorzem Schetyną. - Jeśli Tusk zdecyduje się na start, wówczas prawyborów nie będzie - powiedział PAP bliski współpracownik szefa PO. B. premier jest kandydatem na szefa Europejskiej Partii Ludowej; nowy lider EPL ma być wybrany 20 listopada na kongresie w Zagrzebiu.

Czy dojdzie do prawyborów prezydenckich?

Prawybory kandydata na prezydenta, jeśli by do nich doszło, miałyby dotyczyć nie tylko samej PO, ale całej Koalicji Obywatelskiej, którą współtworzą jeszcze: Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni. Jak dotąd gotowość kandydowania na prezydenta zadeklarowała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Politycy PO w tym kontekście wymieniają też nazwiska: prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i b. szefa MSZ, obecnie europosła Radosława Sikorskiego.

Zobacz także

Według rozmówców PAP z władz PO, nie ma decyzji, kto miałby uczestniczyć w tego typu plebiscycie - wyłącznie członkowie ugrupowań KO, czy również np. sympatycy Platformy Obywatelskiej. Sympatyk to formuła, którą kilka lat temu wprowadzono do statutu PO. Zgodnie z dokumentem, status sympatyka "przysługuje osobie, która zadeklaruje poparcie dla celów i wartości propagowanych przez Platformę oraz wyrazi zgodę na umieszczenie jej danych osobowych w bazie danych Platformy". Sympatykiem może być osoba, która ukończyła 16 lat.

RadioZET.pl/PAP