Zamknij

PO wybrała nowy zarząd krajowy i powołała Radę Polityczną

08.02.2020 15:57
PO wybrała nowy zarząd krajowy i powołała Radę Polityczną
fot. PAP/Tomasz Gzell

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej wybrała w sobotę nowy skład Zarządu Krajowego, a także powołała nowe ciało partyjne - Radę Polityczną. Następnie rozpoczęła się konwencja partyjna, na której głos zabrali m.in. nowy przewodniczący PO Borys Budka, kandydatka na prezydenta RP Małgorzata Kidawa-Błońska oraz Grzegorz Schetyna.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rada Krajowa PO wybrała nowy skład zarządu krajowego

Jan Grabiec

W składzie zarządu Platformy Obywatelskiej jest sześć nowych osób.

Zobacz także

Grabiec poinformował dziennikarzy, że wiceprzewodniczącymi PO są: Ewa Kopacz, Tomasz Siemoniak, Bartosz Arłukowicz i Rafał Trzaskowski.

Zobacz także

Sekretarzem generalnym jest Marcin Kierwiński, a skarbnikiem - Łukasz Pawełek.

Zobacz także

Członkowie zarządu to: marszałek Senatu Tomasz Grodzki, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, Sławomir Nitras, Agnieszka Pomaska, Cezary Tomczyk, Robert Kropiwnicki, Czesław Mroczek, Izabela Leszczyna, Urszula Augustyn, Marzena Okła-Drewnowicz. Ponadto - jak dodał Grabiec - w skład zarządu wchodzi 16 szefów regionów PO.

Grodzki, Nitras, Tomczyk, Kropiwnicki, Mroczek, a także Pawełek, to nowi członkowie zarządu.

PO powołało Radę Polityczną

W Platformie powstało nowe ciało - Rada Polityczna, która ma pełnić funkcję doradczą dla szefa partii Borysa Budki. W jej skład mają wejść m.in. należący do PO byli premierzy, b. wicepremierzy oraz b. marszałkowie i wicemarszałkowie Sejmu i Senatu. Szefem Rady ma zostać Grzegorz Schetyna.

Rzecznik PO Jan Grabiec poinformował, że Rada podjęła także uchwałę o powołaniu nowego ciała partyjnego - Rady Politycznej, w skład której wejdą należący do PO byli marszałkowie i wicemarszałkowie Sejmu i Senatu oraz byli premierzy i wicepremierzy.

Zobacz także

Rada ma być ciałem doradczym, opiniującym strategię PO, przygotowania nowych programów oraz taktyczne działania Platformy. To będzie nowe ciało. Mamy świadomość, że po 19 latach aktywności Platformy, po tym jak przez 8 lat tworzyliśmy rząd, mamy duże grono z ogromnym doświadczeniem. Ich praca, ich doświadczenie powinno być wykorzystane

Jan Grabiec

Pytany, kto będzie szefował Radzie Politycznej, rzecznik odpowiedział, że będzie to decyzja tego gremium.

Myślę, że będzie tutaj wskazanie ze strony przewodniczącego Budki

Jan Grabiec

Przypomniał jednocześnie deklarację nowego lidera PO o tym, że eksponowaną funkcję w partii powinien pełnić były przewodniczący ugrupowania Grzegorz Schetyna.

Grabiec potwierdził też, że udział w Radzie Politycznej Budka zaproponuje m.in. Donaldowi Tuskowi. Według niego, rozmów na ten temat jednak jeszcze nie było.

W skład Rady Politycznej mogą wejść m.in. byli premierzy: Donald Tusk i Ewa Kopacz, b. wicepremierzy: Tomasz Siemoniak i Jacek Rostowski, b. marszałkowie Sejmu: Grzegorz Schetyna, Małgorzata Kidawa-Błońska i Radosław Sikorski oraz b. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

 

RadioZET.pl/PAP