Zamknij

Protest niepełnosprawnych pod Sejmem. Napisali list do prezydenta

23.05.2019 11:09
Protest niepełnosprawnych pod Sejmem. Napisali list do prezydenta
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

W czwartek o godzinie 12.00 przed Pałacem Prezydenckim rozpocznie się zapowiadany od kilku miesięcy protest niepełnosprawnych i ich rodzin.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

To kolejny etap strajku osób niepełnosprawnych, który w zeszłym roku trwał 40 dni – niepełnosprawni i ich opiekunowie protestowali wówczas w budynku parlamentu.

Zobacz także

Protestujący odczytają list do prezydenta Dudy

Głównym postulatem protestujących jest przyznanie dodatku do renty socjalnej w wysokości 500 złotych. W trakcie ubiegłorocznego, 40-dniowego protestu nie udało się go wywalczyć. Niedawno prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że planowane jest powiększenie programu „500 plus” o dodatek w wysokości 500 złotych miesięcznie dla niepełnosprawnych. Na razie jednak wciąż są to plany i niepełnosprawni podają w wątpliwość tę propozycję.

Zobacz także

Dzisiejszy protest odbywa się pod hasłem „O godne życie osób niepełnosprawnych”. Według wstępnych prognoz weźmie w nim udział 700 osób z całego kraju.

Protest rozpocznie się o godzinie 12.00 przed Pałacem Prezydenckim. Tam zostanie odczytany specjalny list skierowany do prezydenta Andrzeja Dudy. Następnie uczestnicy manifestacji przejdą do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie także ogłoszą swoje postulaty.

Zobacz także

Główny punkt protestu będzie mieć miejsce pod Sejmem. Tam niepełnosprawni oraz ich rodzice i opiekunowie odczytają listę 15 postulatów. Wśród nich ma znaleźć się dodatek do renty socjalnej w wysokości 500 złotych miesięcznie dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawnościustalenie minimum socjalnego dla osoby niepełnosprawnej, darmowe leki i przybory do pielęgnacji, darmowe turnusy rehabilitacyjne oraz nieodpłatna pomoc asystenta osobistego. Strajkujący walczą także o zwolnienie z podatku renty socjalnej oraz powrót do szkół nauki indywidualnej dla osób niepełnosprawnych.

RadioZET.pl/prawo.pl/PAP/onet.pl