Zamknij

„Wiadomości” TVP ostrzegają przed tajnym planem PO: To nie jest political fiction

04.06.2019 16:33
"Wiadomości" TVP ostrzegają przed planem PO i straszą rozbiciem dzielnicowym i demontażem państwa
fot. screen/Wiadomości TVP

"Wiadomości" TVP ostrzegają przed rzekomym planem Platformy Obywatelskiej. Chodzi m.in. o „rozmontowanie instytucji centralnych, rozbicie dzielnicowe, demontaż państwa i wprowadzenie adopcji dzieci dla par homoseksualnych”. 

Dziennikarze „Wiadomości” TVP nie rezygnują z pokazywania opozycji jako wroga Polski. W poniedziałek o 19:30 w telewizyjnej "Jedynce" wyemitowano materiał m.in. o rzekomej zmianie ustroju państwa, na którą liczy Platforma Obywatelska. Ale to nie wszystko, bo na antenie padły też nawiązania do "rozbicia dzielnicowego" czy "wojny domowej".

- Czy Platforma Obywatelska chce zmiany ustroju Polski, która może doprowadzić do rozbicia dzielnicowego? Chodzi o zmianę Konstytucji i przekazanie władzy samorządom. Komentatorzy mówią o demontażu państwa. Lech Wałęsa straszy wojną domową – zapowiadała materiał prowadząca serwis Danuta Holecka.

Zobacz także

Najpierw podkreślono, że opozycja nie dostrzega swoich błędów, a za „swoją klęskę w wyborach do europarlamentu wini dziennikarzy i wyborców”. „Już wiedzą, że trudno im będzie odzyskać władzę w Polsce” – mówi autor materiału, Rafał Wolski i tłumaczy, że to dlatego „wśród zwolenników opozycji coraz częściej powtarzany jest postulat rozbicia dzielnicowego na mniejsze strefy politycznych wpływów”.

Wszystko to, powołując się na opublikowany w niedzielę w Radiu WNET dokument spisany przez prof. Macieja Kisilowskiego i Pawła Lisiewicza, w którym zaprezentowano zmiany, jakie według nich powinna wprowadzić PO, żeby zwiększyć władzę samorządów i obywateli. Rzecznik prasowy Platformy Jan Grabiec zaprzeczył jednak, żeby program miał cokolwiek wspólnego z partią.

Zobacz także

W „Wiadomościach” podkreślono natomiast, że „napisany dla PO program” umożliwiłby samorządom "liberalizację przepisów antyaborcyjnych oraz udzielania tzw. ślubów homoseksualnych oraz wprowadzenia możliwości adopcji dzieci przez gejów i lesbijki". Łukasz Jankowski z Radia WNET, autor artykułu, tłumaczył też, że "zanikałaby wspólna świadomość, co to znaczy być Polakiem", a socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dr hab. Arkadiusz Jabłoński, stwierdził, że to nawiązywanie do rozbicia dzielnicowego w kraju.

TVP: to nie jest political fiction

Autor materiału zapewnił, że "to nie jest political fiction". Przypomniano, że PO współpracowała za poprzedniej kadencji z Ruchem Autonomii Śląska, który chce "poluźnienia więzów z Polską".

Przytoczono też m.in. słowa Lecha Wałęsy, który w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" powiedział, że "przestrzegał, że jak wygra PiS, to wszystko się skończy wojną domową".

Co więcej, sytuację w Polsce porównano do wojny w Donbasie, do której, według autora materiału, doprowadziła próba rozbicia państwa unitarnego.

Zobacz także

RadioZET.pl/TVP