Zamknij
WARSZAWA WIELKI MARSZ KLIMATYCZNY
4 Zobacz galerię
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Wielki Marsz Klimatyczny przechodzi przez Warszawę i zmierza w kierunku Sejmu. Cel? Obudzić rządzących i nakłonić ich, by podjęli konkretne i zdecydowane działania związane z ochroną klimatu. „Jesteśmy tu, żeby zrobić dobry klimat” – mówią Radiu ZET uczestnicy manifestacji.

Wielki Marsz Klimatyczny odbywa się pod hasłem „Zróbmy dobry klimat!”. Uczestnicy zgromadzenia zebrali się w piątek po południu na placu Defilad, by wspólnie dotrzeć przed Sejm. 

Młodzi domagają się m.in. natychmiastowej redukcji emisji CO2, bezzwłocznego przejścia na bezpieczne i przyjazne dla środowiska źródła energii, zaprzestania niszczenia siedlisk przyrodniczych i renaturalizacji obszarów zniszczonych, a także ochrony bioróżnorodności. Chcą też zawarcia międzynarodowych umów rozliczających korporacje i rządy z wytwarzania gazów cieplarnianych i niszczenia ekosystemów, czy ograniczenia przemysłowego chowu zwierząt.

Niosą ze sobą transparenty z takimi hasłami jak: "CO2 nam weszło, zdrowie odeszło", "Bądźmy Eko-Logiczni", "Zmiana systemu, nie klimatu", "Ratujmy Ziemię, to jedyna planeta z kotkami" czy "Edukujcie, nie emitujcie".

Ale w marszu uczestniczą nie tylko młodzi. - Jestem dumna z tej młodzieży. Biorą sprawy w swoje ręce, może to przyspieszy trochę reakcję nieco starszych – mówi Radiu ZET jedna z uczestniczek manifestacji.

Na miejscu jest też prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak mówił, "jest ze wszystkimi tymi, którzy są dziś na strajku klimatycznym". Dodał, miasto stara się wspierać walkę ze zmianami klimatycznymi np. poprzez dopłaty za zieloną energię czy kupowanie niskoemisyjnego lub bezemisyjnego taboru komunikacyjnego.

Wielki Marsz Klimatyczny i darmowa komunikacja w Warszawie

A w związku z Wielkim Marszem Klimatycznym przejazd komunikacją miejską jest w piątek bezpłatny. Tak zdecydował prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Każdy z nas wybierając transport publiczny robi dobry uczynek dla przyszłości naszej planety i dla zdrowia naszych dzieci. Warto

powiedział prezydent Rafał Trzaskowski

Bezpłatne jest też korzystanie z parkingów Parkuj i Jedź. Darmowe przejazdy nie będą jedynie obowiązywały w pociągach Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej, także w obszarze „Wspólnego biletu ZTM-KM-WKD”.