Zamknij

Witek po spotkaniu z Banasiem: Nie mam prawa ingerować w pracę służb

21.02.2020 12:45
Elżbieta Witek
fot. PAP

Prezes NIK Marian Banaś spotkał się w piątek w sejmie z marszałek Elżbietą Witek. Na Wiejską przyjechali też wszyscy zastępcy prezesa NIK. - Nie mogłam w żaden sposób jako Marszałek Sejmu interweniować w sprawie Mariana Banasia - poinformowała na konferencji prasowej Elżbieta Witek.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Nie mogłam w żaden sposób jako Marszałek Sejmu interweniować w sprawie Mariana Banasia - poinformowała na konferencji prasowej Elżbieta Witek.- Powiedziałam panu prezesowi, że ta sprawa, łącznie z przeszukaniem jego mieszkań, nie ma żadnego związku z Najwyższą Izbą Kontroli. Nikt nie stawia mu żadnych zarzutów w związku z tym, jak działa Izba - dodała.

- W mojej opinii i opinii Biura Analiz Sejmowych, nie została naruszona w tym przypadku konstytucja - podkreśliła Witek. - Służby mi nie podlegają. Nie mam prawa ingerować w działania służb - zauważyła.

- Banaś zgodził się ze mną, że skorzysta z możliwości zażalenia i zwróci się o interpretację do Trybunału Konstytucyjnego - poinformowała marszałek Sejmu.

Spotkanie Banaś - Witek

Marszałek Sejmu zaprosiła w czwartek prezesa NIK wraz z kierownictwem Izby na spotkanie, wcześniej zwrócił się o taką rozmowę Marian Banaś.

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski poinformował dziennikarzy, że posłowie nie zostali wpuszczeni na spotkanie. Gawkowski zapowiedział także, że Lewica złoży zażalenie z prośbą o informację dotyczącą szczegółów tego spotkania.

ZOBACZ TAKŻE: „PiS się sypie”. Na Nowogrodzkiej boją się porażki Andrzeja Dudy

W środę, na zlecenie prokuratury w Białymstoku, funkcjonariusze CBA przeprowadzili przeszukania w 20 miejscach na potrzeby śledztwa dotyczącego m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych Banasia. Po południu CBA weszło także do siedziby NIK, w tym do gabinetu szefa Izby.

ZOBACZ TAKŻE: Banaś komentuje kontrolę agentów CBA: Naruszono niezawisłość NIK

W czwartek szef NIK oświadczył, iż w związku z działaniami Prokuratury Regionalnej w Białymstoku oraz funkcjonariuszy CBA, jakie miały miejsce w siedzibie NIK, oczekuje niezwłocznego spotkania z marszałek Sejmu. Dodał przy tym, że jako prezes NIK "stanowczo sprzeciwia się naruszeniu konstytucyjnej zasady niezależności NIK". "Niezależność NIK traktuję priorytetowo i będę jej bronić wszystkimi dostępnymi prawnie środkami" - podkreślił Banaś.

RadioZET.pl/ PAP/ Jacek Czarnecki