Zamknij

Do USA bez wizy przed Wielkanocą? Mucha: Nie, to będzie dużo wcześniej

24.09.2019 10:48
Andrzej Duda Donald Trump
fot. PAP/Radek Pietruszka

– Zniesienie wiz to kwestia nie dłuższa niż kilka miesięcy, być może perspektywa tegoroczna – powiedział we wtorek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha pytany o termin zniesienia wiz do USA dla Polaków.

Andrzej Duda powiedział w poniedziałek po spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem, że droga do programu bezwizowego prawdopodobnie staje dla nas otworem, a wszystko wskazuje na to, że wymagania przez Polskę zostały spełnione. Jak sam dodał, być może jeszcze przed końcem roku wizy do USA udałoby się znieść.

Jak mówił z kolei Donald Trump, w bardzo krótkim czasie będzie to możliwe, jeśli wszystkie dane zostaną potwierdzone. „Za parę miesięcy na pewno uda nam się to doprowadzić do końca” – powiedział prezydent USA.

Zobacz także

Dzień później do kwestii zniesienia wiz do USA odniósł się w Polsat News wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. 

Ja myślę, że to jest tak, że 30 września jest tym terminem, kiedy rozpoczynamy, uruchamiamy wszelkie procedury, bo kończy się ten okres, który jest podstawą wskazania, jaki był stopień odmów, czyli początek października oficjalny komunikat amerykański: tak, Polska spełnia te kryteria; Polacy mają odsetek odmów poniżej tych trzech procent.

powiedział wiceszef prezydenckiej kancelarii

Jak powiedział, on sam spodziewa się, że „to może być jeszcze ten rok, a na pewno to jest kwestia nie dłuższa, niż kilku miesięcy”. „Więc ta perspektywa już jest naprawdę namacalna. Absolutnie nie sądzę, że to będzie aż do świąt Wielkiej Nocy. Myślę, że to będzie dużo wcześniej niż święta Wielkiej Nocy, jestem tutaj optymistą, być może to będzie jeszcze perspektywa tegoroczna” – powiedział.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP

C