Zamknij

Kosiniak-Kamysz: Dwie listy opozycyjne mogą wygrać z PiS

18.06.2019 12:13
Kosiniak-Kamysz: Dwie listy opozycyjne mogą wygrać z PiS
fot. screen Radio ZET

Władysław Kosiniak-Kamysz jest przekonany, że w jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu opozycja powinna wystartować w dwóch zwartych blokach politycznych. Zdaniem lidera da to większą szansę na pokonanie PiS. 

Kosiniak-Kamysz był dziś gościem Radia ZET. W rozmowie z Beatą Lubecką odnosił się m.in. do nowej inicjatywy politycznej Michała Kołodziejczaka. Były lider Agro-Unii założył partię Prawda, która szuka elektoratu wśród mieszkańców wsi, ale i przedsiębiorców. Lider PSL  jako pierwszy ogłosił publicznie koniec Koalicji Europejskiej. W wielu komentarzach przekonywał, że o porażce w eurowyborach zaważyły kwestie światopoglądowe i zjazd „w lewo”, który nie spodobał się wielu ludowcom.

Zobacz także

Stąd też dzisiejsza wizja Kosiniaka-Kamysza, który siłę opozycji przed jesiennymi wyborami widzi w… dwóch blokach.

Jest masa Polaków, którzy nie mają poglądów ani skrajnie prawicowych, ani skrajnie lewicowych i chcą mieć formację polityczną, która będzie ich reprezentować. I dzisiaj to jest rola PSL-u – stworzyć taką formułę.

Władysław Kosiniak-Kamysz

Lider PSL przekonywał dziś na antenie, że decyzja o możliwym wspólnym starcie z PO zapadnie na najbliższej Radzie Naczelnej PSL.

Dopytywany o blok centrowo-chadecki i partie, powiedział, że istotni są nie tylko koalicjanci, ale przygotowane przez nich programy.

My podaliśmy ideę, podaliśmy też program, bo program jest bardzo ważny. Nie da się iść do wyborów bez programu. Emerytura bez podatku, darmowe szczepienia, zerowy VAT na żywność tę najwyższej jakości, zdrową żywność.

Władysław Kosiniak-Kamysz, w Gościu Radia ZET

Pytany o to, czy w obliczu sondaży i wysokiego poparcia PiS rozbicie opozycji ma sens, odpowiadał:

– Tylko że sondaże pokazują, że jeśli opozycja nie pójdzie zjednoczona, to nie ma w ogóle szans, żeby powalczyć o zwycięstwo z PiS-em. Dzisiaj nie da się sformułować moim zdaniem jednej listy opozycyjnej, która wygra z PiS-em. Ale dwie listy mogą już wygrać – ocenia prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Na pytanie internetowego słuchacza o rozmowy nt. wspólnego startu z PO i Nowoczesną lider ludowców odpowiedział:

– Myślę, że blisko jest Platforma z Nowoczesną. Połączyły się kluby, ale chyba umówieni są na wspólny start. My podejmiemy decyzję w najbliższych dniach. Teraz trwają konsultacje – mówi Kosiniak-Kamysz.

RadioZET.pl