Zamknij

Opozycja chciała odwołania Ziobry, wniosek upadł. Gorąca debata w Sejmie

27.10.2020 22:53
Zbigniew Ziobro
fot. Mateusz Grochocki/East News

Sejm odrzucił we wtorek wieczorem wniosek Koalicji Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Zbigniew Ziobro poddał się samoizolacji i nie był obecny w Sejmie. Uczestniczył w debacie nad wnioskiem w formie zdalnej.

Podczas debaty szef PO Borys Budka podkreślił, że wotum nieufności jest aktem oskarżenia przeciwko Zbigniewowi Ziobrze i prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. Zdaniem lidera PO politycy ci wspólnie zniszczyli Ministerstwo Sprawiedliwości, a z prokuratury i sądownictwa stworzyli mechanizm zastraszani i szantażu.

Sejm. Debata nad wnioskiem o wotum nieufności dla Ziobry

"Oskarżam, że działając wspólnie i w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości narażacie zdrowie i życie tysięcy Polek i Polaków, gdy w środku pandemii podpaliliście Polskę. Będziecie mieli krew na rękach" - powiedział Budka.

Według niego, że Kaczyński i Ziobro działając dla interesu politycznego rozpętali światopoglądową wojnę w dobie zarazy.

Ostatecznie jednak wniosek upadł (co oznacza, że Ziobro nadal pozostanie na stanowisku). Za przyjęciem wniosku głosowało 217 posłów, 232 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Zobacz także

Wniosek o wotum nieufności wobec Ziobry został złożony przez posłów KO na początku października. Jak podkreślono w uzasadnieniu tego wniosku, ma on na celu "zahamowanie szkodliwej i koniunkturalnej działalności Zbigniewa Ziobro, odpowiadającego za fatalny stan polskiego wymiaru sprawiedliwości".

Zobacz także

"Kierowane przez Zbigniewa Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuratura, wykorzystywane są jako narzędzia polityczne, służą wyłącznie jego osobistym oraz partyjnym interesom. Zbigniew Ziobro posługując się uprawnieniami wynikającymi z zajmowanych przez siebie stanowisk, ukierunkowuje swoje działania na poszerzanie wewnętrznych wpływów w strukturze Zjednoczonej Prawicy i zdobycie awansu politycznego" - czytamy we wniosku.

Zobacz także

Według jego autorów, prowadzona przez Ziobrę reforma sprawiedliwości przynosi odwrotny efekt od deklarowanego. "Pod pretekstem uproszczenia postępowań prokuratorskich oraz usprawnienia pracy sądów Zbigniew Ziobro upolitycznia sądy i prokuraturę" - wskazano we wniosku.

RadioZET.pl/ PAP