Zamknij

Zmiany w rządzie. Duda powołał ministra, który zastąpi Gowina

16.04.2020 12:06
Wojciech Murdzek nowym ministrem nauki. Zastąpił Jarosława Gowina
fot. Kancelaria Premiera

Andrzej Duda powołał w czwartek Wojciecha Murdzka na nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Należący do Porozumienia polityk zastąpił na tym stanowisku Jarosława Gowina, który kilka dni wcześniej podał się do dymisji.

Wojciech Murdzek został nowym ministrem nauki i szkolnictwa wyższego. Zastąpił tym samym Jarosława Gowina, który 6 kwietnia podał się do dymisji. - Chciałem przesunięcia wyborów. Zaproponowaliśmy wprowadzenie poprawki z vacatio legis o trzy miesiące. Ta propozycja nie została przyjęta, dlatego podaję się do dymisji - mówił wtedy. 

KPRM informując w czwartek o powołaniu Murdzka na ministra przez Dudę, zamieściła zdjęcie z uroczystości wręczenia powołania w Pałacu Prezydenckim. Zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i nowy minister nauki Wojciech Murdzek mieli na sobie maseczki ochronne. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem od czwartku we wszystkich miejscach publicznych obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa.

Wojciech Murdzek - kim jest?

Należący do Porozumienia Murdzek dotychczas był wiceministrem rozwoju. W 2019 r. Murdzek został wybrany z listy PiS w Wałbrzychu do Sejmu. Posłem był też w poprzedniej kadencji parlamentu. Przewodniczył sejmowej nadzwyczajnej komisji ds. deregulacji. Zasiadał również w sejmowych komisjach: gospodarki i rozwoju, finansów publicznych oraz tzw. komisji śledczej ds. VAT. Pracował m.in. nad ustawami o innowacyjności.

Wojciech Murdzek urodził się w 1957 r. w Świdnicy. W 1981 r. uzyskał tytuł magistra inżyniera na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Na tej samej uczelni, w 1988 r., ukończył studia podyplomowe na kierunku Projektowanie Systemów Mikroprocesorowych, a w 2008 r. - studia podyplomowe na kierunku New Public Management w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu.

W latach 1981-1992 był konstruktorem w Zakładach Elektrotechniki Motoryzacyjnej w Świdnicy. Między 1990 a 1998 r. - wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Świdnicy. W latach 1999-2002 był starostą Powiatu Świdnickiego, a od 2002 do 2014, przez trzy kadencje, sprawował urząd prezydenta Świdnicy. Jako prezydent miasta ściśle współpracował z lokalnymi uczelniami.

W 2013 r. otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, w 2014 r. - Samorządowego Oskara – nagrodę im. Grzegorza Palki. 5 grudnia 2019 r. został powołany na sekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju. Zasiada w Radzie Sieci Badawczej Łukasiewicz. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP