Zamknij

Wójt podwarszawskiej gminy w rękach CBA. Chodzi o kilka milionów złotych strat

10.07.2019 09:25
Wójt podwarszawskiej gminy w rękach CBA. Chodzi o kilka milionów złotych strat
fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało CBA wójt podwarszawskiej gminy Lesznowola. Zatrzymanie, to wynik śledztwa po kontroli CBA. Wójt podejrzewana jest o działanie na szkodę finansów gminy.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Kobieta miała według śledczych przekroczyć swoje uprawnienia lub nie dopełnić obowiązków i niezasadnie wypłacać odsetki od zerwanej umowy oraz umarzać należności podatkowe. Łączna kwota strat gminy ma wynosić 4 miliony złotych.

Zobacz także

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej Biura Temistokles Brodowski potwierdził w rozmowie w środę, że rano funkcjonariusze warszawskiej delegatury CBA zatrzymali kobietę.

Zatrzymana usłyszy zarzuty

- Zatrzymana wójt zostanie doprowadzona do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszy zarzuty - powiedział Brodowski.

Zobacz także

Według śledczych w gminie Lesznowola nieprawidłowo gospodarowano nieruchomościami. W 2013 r. i 2014 r. zawarto umowy dzierżawy z naruszeniem wymogów formalnych opisanych w ustawie o gospodarce nieruchomościami - uważają agenci CBA.

- Podjęcie niezasadnej decyzji o odstąpieniu od jednej z umów skutkowało wypłaceniem odsetek w wysokości około 1,3 miliona złotych i tym samym wyrządzenie szkody w majątku gminy - wyjaśnił naczelnik.

Zobacz także

- Ustalenia śledczych wskazują ponadto na przekroczenie uprawnień w zakresie czynności podejmowanych jako organ podatkowy w latach 2012–15, poprzez niezasadne umarzanie należności podatkowych na rzecz szeregu powiązanych ze sobą spółek dla osiągnięcia przez nie korzyści majątkowej w wysokości około 2,6 miliona złotych - podał Brodowski.

Zobacz także

„W toku prowadzonych czynności zgromadzono materiał wskazujący na możliwe nieprawidłowości przy gospodarowaniu nieruchomościami na terenie gminy poprzez zawarcie w 2013 r. i 2014 r. umów dzierżawy z naruszeniem wymogów formalnych opisanych w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Podjęcie niezasadnej decyzji o odstąpieniu od jednej z umów skutkowało wypłaceniem odsetek w wysokości ok. 1,3 mln zł i tym samym wyrządzenie szkody w majątku gminy. Ustalenia śledczych wskazują ponadto na przekroczenie uprawnień w zakresie czynności podejmowanych jako organ podatkowy w latach 2012 – 2015, poprzez niezasadne umarzanie należności podatkowych na rzecz szeregu powiązanych ze sobą spółek, w celu osiągnięcia przez te spółki korzyści majątkowej w wysokości ok. 2,6 miliona złotych” – brzmi oficjalny komunikat na stronie CBA.

 

RadioZET.pl/PAP