Zamknij

Opozycja chce odwołaniach trzech ministrów. Są wnioski o wotum nieufności

25.05.2020 12:16

Koalicja Obywatelska składa wnioski o wotum nieufności wobec trzech ministrów Łukasza Szumowskiego (zdrowie), Mariusza Kamińskiego (MSWiA) i Zbigniewa Ziobry (sprawiedliwość) – przekazał w Sejmie lider PO Borys Budka. -  Państwo psuje się, są kolejne afery, w które zamieszani są prominentni politycy PiS-u. Politycy PiS przywykli by ukrywać swoje majątki. Państwo nie działa w obszarze służb i prokuratury – powiedział Budka.

Borys Budka
fot. PAP/Rafał Guz

Sejm zajmie się wnioskami Platformy Obywatelskiej o odwołanie trzech ministrów. Opozycja uznała, że działania Szumowskiego, Kamińskiego i Ziobry poszły w złą stronę.

Informacje przekazał na konferencji prasowej w Sejmie szef PO, Borys Budka. Mówił, że wnioski o wotum nieufności składane są „wobec najbardziej skompromitowanych ludzi tej władzy, którzy domykają układ zamknięty, pozwalający tym ministrom pozostać bezkarnymi”.

Wotum nieufności wobec trzech ministrów. Opozycja składa wnioski

Co przeważyło o sięgnięciu przez opozycję po najmocniejszy środek? Borys Budka tłumaczył: 

Składamy 3 wnioski o wotum nieufności wobec ministrów: Szumowskiego - w związku z doniesieniami medialnymi o jego rodzinie oraz interesach, Kamińskiego za to, że służby nie działają oraz wykorzystywanie Policji do ograniczania praw i swobód, Ziobry - który ponosi pełną polityczną odpowiedzialność za to, że nie podejmowane są skuteczne działania wobec ludzi władzy oraz za wykorzystywanie Prokuratury do politycznych celów

- referował lider PO.

Zobacz także

Zgodnie z konstytucją Sejm może wyrazić ministrowi wotum nieufności. Wniosek o wyrażenie wotum nieufności może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów.

Kamiński i Ziobro ponownie zagrożeni wotum nieufności

Sejm głosował już wcześniej w sprawie wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry (po aferze hejterskiej) i Mariusza Kamińskiego (po doniesieniach agenta Tomka ws. kulis prowadzenia śledztwa ws. willi Kwaśniewskich). W obu przypadkach posłowie PiS wybronili swoich ministrów.

Sejm wyraża wotum nieufności ministrowi większością głosów ustawowej liczby posłów.

RadioZET.pl/PAP