Zamknij

Wspólne oświadczenie liderów Zjednoczonej Prawicy. Jest data

25.09.2020 20:20
Jarosław Kaczyński
fot. PAP/Paweł Supernak

W piątek wieczorem zakończyło się ostatnie ze spotkań Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego ze Zbigniewem Ziobrą. Rzeczniczka PiS podała datę wspólnego wystąpienia liderów Zjednoczonej Prawicy.

Czy to koniec konfliktu w Zjednoczonej Prawicy? W sobotę o godzinie 12.00 w siedzibie PiS wspólne oświadczenie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego, lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i szefa Porozumienia Jarosława Gowina - poinformowała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Po około trzech godzinach w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie zakończyło się w piątek wieczorem spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego z szefem Solidarnej Polski, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą.

Zobacz także

Po spotkaniu rzeczniczka PiS napisała na Twitterze: "Zapraszam jutro o godz. 12.00 ul. Nowogrodzka 84/86 na wspólne oświadczenie prezesa Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego, Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina".

Wspólne oświadczenie liderów Zjednoczonej Prawicy. Jest data

Z informacji PAP wynika, że w sobotę zostanie podpisana nowa umowa koalicyjna Zjednoczonej Prawicy.

Zobacz także

Podczas czwartkowego spotkania kierownictwa partii rządzącej politycy PiS zatwierdzili ustalenia podjęte w wyniku negocjacji między liderami ugrupowań Zjednoczonej Prawica: Jarosławem Kaczyńskim, Zbigniewem Ziobrą i Jarosławem Gowinem.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki mówił wcześniej, że Kaczyński ma wejść do rządu jako wicepremier. Jeden z polityków PiS poinformował PAP po czwartkowym spotkaniu kierownictwa partii o ustaleniu, że prezes PiS będzie kierował Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej.

Ponadto efektem toczonych w minionych dniach negocjacji ma być objęcie po jednej tece ministerialnej przez przedstawicieli Porozumienia i Solidarnej Polski.

Zobacz także

Po podpisaniu nowej umowy koalicyjnej dojdzie także do rekonstrukcji rządu. Według deklaracji polityków PiS liczba ministerstw ma zostać znacząco zmniejszona, a część z nich zostanie połączona.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Andrzej Duda: cieszę się, że nadchodzi porozumienie

"Cieszę się, że nadchodzi porozumienie w Zjednoczonej Prawicy, że jest zdrowy rozsądek, że jest kompromis zawierany" - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że kompromis ma to do siebie, że nikt nie dostaje wszystkiego tego, co by chciał i każdy musi trochę powściągnąć ambicje.

Prezydent, który w piątek kończy wizytę we Włoszech był proszony w TVP Info o komentarz do tego, co się dzieje obecnie w Zjednoczonej Prawicy.

Zobacz także

"Cieszę się, że nadchodzi porozumienie, nie widzę w tej sytuacji resztą absolutnie nic nadzwyczajnego, czy nienaturalnego" - powiedział prezydent, odnosząc się do sprawy. Podkreślał, że Zjednoczona Prawica to nie jedno ugrupowanie, tylko trzy, z których - jak zaznaczył - PiS jest największe, ale pozostałe także się liczą w arytmetyce sejmowej. "Ale jak są trzy ugrupowania, są też ludzie, programy, spojrzenia, ambicje. Poza tym - współpraca trwa już pięć lat, w związku z powyższym jasną sprawą jest to, że jest trochę wzajemnych pretensji, zawiedzionych nadziei, zawiedzionych ambicji. Są też oczekiwania, ktoś też wyczuł szansę, że przy rekonstrukcji rządu jest też szansa na uzyskanie czegoś dodatkowo" - zauważył Duda.

Według niego nie ma w tym nic nadzwyczajnego. "Ale powiem tak: cieszę się, że jest zdrowy rozsądek, cieszę się, że jest kompromis zawierany" - dodał.

Prezydent podkreślił, że "kompromis ma to do siebie, że nikt nie dostaje wszystkiego tego, co by chciał, każdy musi się trochę ze swoimi ambicjami powściągnąć, każdy musi trochę ustąpić".

"Pewnie taki kompromis właśnie zostanie zawarty, pewnie nit nie będzie zachwycony, ale co najważniejsze, będzie nadal trwał rząd, będzie trwała większość parlamentarna po to, by prowadzić polskie sprawy" – powiedział.

RadioZET.pl/PAP/Twitter