Zamknij

Po spotkaniu Dudy z ministrami ws. Ukrainy. "Wszystko zależy od rozwoju sytuacji"

24.01.2022 16:49
Polscy żołnierze
fot. Lukasz Szelemej/East News (ilustracyjne)

Polska nie wyklucza udzielenia wsparcia wojskowego i humanitarnego Ukrainie, w zależności od rozwoju sytuacji - oświadczył Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Wcześniej prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami służb i wybranymi ministrami w związku z możliwą eskalacją konfliktu na Ukrainie.

Andrzej Duda na poniedziałkowe popołudnie zwołał niezapowiadane wcześniej spotkanie z ministrami oraz przedstawicielami służb. Tematem rozmów była ewentualna eskalacja konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Przy granicy z Ukrainą Kreml utrzymuje ponad 100 tys. żołnierzy oraz zapowiedział ćwiczenia wojskowe z władzami Białorusi na początku lutego. 

- Dyskutowaliśmy z przedstawicielami rządu i służb na temat ustaleń, które zapadły podczas bezpośrednich rozmów prezydentów Andrzeja Duda i Wołodymyra Zełeńskiego. Omawialiśmy także kwestie, które przedstawiane będą na forum sojuszniczym - mówił do dziennikarzy po spotkaniu Soloch.

Duda rozmawiał ze służbami o napięciu na Ukrainie. Nie było Kaczyńskiego

Dodał, że "w najbliższym czasie spodziewamy się istotnych rozmów, również na najwyższym szczeblu". - Najważniejsza w tej chwili jest koordynacja sojusznicza, koordynacja z naszymi partnerami z UE - podkreśił prezydencki minister.

Soloh wyjaśnił, że polskie władze szykują się na udzielenie wsparcia humanitarnego rządowi Kijowie, działania politycznego na arenie międzynarodowej i koordynacji polityki energetycznej. - Oczywiście wszystko zależy od rozwoju sytuacji. Gdybyśmy mieli do czynienia rzeczywiście z konfliktem zbrojnym, to te wszystkie parametry ulegają zmianie i wtedy będzie się liczyć przede wszystkim pomoc wojskowa i humanitarna. Na tym etapie bardzo ważne jest budowanie wsparcia w wymiarze politycznym - komentował szef BBN.

Władze w Kijowie nie proszą o obecność polskich żołnierzy na terenie Ukrainy, więc taki wariant nie jest obecnie brany pod uwagę. Soloch doprecyzował, że wsparcie militarne będzie udzielane w ramach konsultacji z resztą europejskich sojuszników.

Zapewnił, że "konsultacje polsko-amerykańskie, a także w formacie regionalnym, są w ostatnim czasie intensywne i przewidywana jest ich kontynuacja". Na pytania dziennikarzy wyjaśnił, że w poniedziałkowym spotkaniu nie brał udział wicepremier i szef rządowego komitetu ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński. Soloch nie wykluczył, że prezydent Duda będzie rozmawiał z opozycją ws. sytuacji na Ukrainie.

RadioZET.pl/PAP

C