Zamknij

KOD będzie wspierał Koalicję Europejską. "Tylko razem zrealizujemy marzenia wykrzyczane na demonstracjach"

Magdalena Kulej
16.03.2019 18:38

Komitet Obrony Demokracji wesprze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Koalicję Europejską. Taką deklarację złożyła w sobotę podczas konwencji szefowa zachodniopomorskiego KOD Magdalena Filiks.

KOD będzie wspierał Koalicję Europejską. "Tylko razem zrealizujemy marzenia wykrzyczane na demonstracjach"
fot. PAP/Tomasz Gzell

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Magdalena Filiks zapowiedziała działania "mobilizacyjne i frekwencyjne" przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

- KOD od początku popierał i dzisiaj też popiera Koalicję Europejską (...) Po wielu miesiącach rozmów ustaliliśmy, że wesprzemy Koalicję swoimi działaniami w całej Polsce - mówiła Filiks podczas konwencji KOD w Warszawie.

Zapowiedziała też, że KOD będzie "kontrolował wybory". "Nie jesteśmy przybudówką żadnej partii politycznej; jeśli ktoś nie rozumie idei łączenia ponad podziałami, to znaczy, że życzy sobie, by w Polsce rządził PiS" - oświadczyła Filiks.

Zobacz także

Szefowa zachodniopomorskiego KOD zapowiedziała, że popierając Koalicję Europejską zdaje sobie sprawę "jak ona jest różna", ale również wie, że majowe wybory do PE oraz jesienne wybory parlamentarne to będzie "bój o wszystko".

 

- To będzie bój o to, czy po wyborach będziemy mogli w Polsce dalej żyć, mieszkać i wychowywać swoje dzieci. Bo ja oświadczam, że jeżeli PiS wygra te wybory, to ja nie będę w Polsce wychowywała swoich dzieci i wielu moich przyjaciół stąd wyjedzie - mówiła Filiks.

Jak dodała, "strategicznym celem" KOD jest odsunięcie PiS od władzy. "Jeśli demokratura PiS-u nie zostanie przerwana, nasze wszystkie marzenia o wolnej, demokratycznej, tolerancyjnej, otwartej Polsce po prostu legą w gruzach" - powiedziała.

Schetyna i Lubnauer na konwencji KOD

W trakcie konwencji głos zabrali również lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer i Jerzy Wenderlich z SLD. Schetyna dziękował przedstawicielom KOD za to, że dali Polkom, Polakom i Polsce nadzieję.

Zobacz także

- Tylko razem jesteśmy w stanie wygrywać, tylko razem jesteśmy w stanie zrealizować wasze, nasze wspólne marzenia, te wykrzyczane na wielu demonstracjach: "zjednoczona opozycja, bądźcie razem, bo tylko razem możecie wygrywać". Dzisiaj jesteśmy razem - oświadczył polityk.

Z kolei Katarzyna Lubnauer mówiła, że w najbliższych miesiącach Polacy będą decydować, czy chcą iść "w kierunku Europy Zachodniej, poszanowania praworządności i demokracji", czy w kierunku "putinowskiej Rosji".  Dodała, że Koalicja Europejska, to „silna Polska w silnej Europie. PiS to dalsza marginalizacja Polski i osłabienie polityczne, ekonomiczne i militarne, a także możliwy Polexit”.

Nowe logo KOD

W trakcie konwencji zaprezentowano nowe logo Komitetu. To pomarańczowy skrót "KOD" na białym tle z podpisem "Komitet Obrony Demokracji" w tym samym kolorze. Wcześniej, podczas konwencji wyświetlono film z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz.

- KOD to ważny ruch aktywistów, świadomych obywateli, który powstał w bardzo trudnym czasie dla Polski, w 2015 roku, kiedy zostały zachwiane podstawy naszej demokracji, najważniejsze wartości w które wierzymy; państwo prawa, konstytucja, niezawisłe sądu - mówiła.

Dziękowała też działaczom Komitetu za "gesty i symbole" oraz wiec, którzy został zorganizowany przez KOD w Gdańsku po śmierci Pawła Adamowicza.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/MK