Zamknij

Dworczyk: wybory prawdopodobnie 28 czerwca. "Decyzja po stronie pani marszałek"

14.05.2020 09:28
Michał Dworczyk
fot. East News/ANDRZEJ IWANCZUK

Według Michała Dworczyka - 28 czerwca to najbardziej prawdopodobny termin wyborów prezydenckich. Jednak ostateczna decyzja należy do marszałek Sejmu, Elżbiety Witek, powiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Telewizji Republika.

Dworczyk wyraził nadzieję, że Senat szybko będzie procedować nową ustawę w sprawie wyborów prezydenckich. Zakłada ona m.in. możliwość głosowania w lokalach, a także oddania głosu korespondencyjnie.

Wybory prezydenckie 28 czerwca?

"Nie ma merytorycznych powodów, merytorycznych przesłanek, aby Senat tak długo zajmował się tą ustawą. Tu nie chodzi o jakieś skomplikowane analizy" – podkreślił minister. Według Dworczyka w przypadku poprzedniej ustawy o głosowaniu korespondencyjnym w Senacie specjalnie wydłużono procedury przez marszałka Tomasza Grodzkiego.

Mam nadzieję, że tym razem nie ulegnie pan marszałek pokusie takiego stricte politycznego i bardzo partykularnego wykorzystania swoich kompetencji

- powiedział Dworczyk.

Zobacz także

Minister był pytany o datę przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Dworczyk odpowiedział, że najbardziej prawdopodobnym wydaje się 28 czerwca. "Ale tu oczywiście decyzja jest po stronie pani marszałek i pani marszałek we właściwym momencie suwerennie tę decyzję podejmie" – przekazał Szef KPRM.

Dworczyk: w kuluarach "huczy od plotek" 

Dworczyk dodał także, że w kuluarach "huczy od plotek" dotyczących sytuacji w Platformie Obywatelskiej, a dokładnie kandydatce na urząd prezydenta, Małgorzacie Kidawie-Błońskiej. Jak stwierdził, duża część polityków KO chciałaby zmienić kandydata na prezydenta.

To jest problem ich obozu politycznego, ale on niestety przekłada się na sytuację w całym parlamencie i w jakiś sposób w państwie, ponieważ Platforma, chcąc zmienić kandydata, eskaluje sytuację, kontestuje każde zaproponowane rozwiązanie

– powiedział minister.

Zobacz także

Według Dworczyka politycy PO chcą doprowadzić do sytuacji, aby przyjęto rozwiązania umożliwiające wymianę kandydata na prezydenta w najbardziej komfortowej sytuacji z punktu widzenia tej partii.

Zobacz także

"Konstytucja, ustawy nie są tworzone po to, żeby zaspokoić oczekiwania Platformy Obywatelskiej i jej polityków, tylko one regulują funkcjonowanie państwa. Należy przestrzegać tych przepisów zawartych zarówno w konstytucji, jak i w poszczególnych ustawach. Platforma wydaje się, jakby coraz częściej o tym zapominała, kierując się własnym, partykularnym interesem politycznym" - skwitował polityk.

RadioZET.pl/PAP