Zamknij

Macierewicz przed Trybunałem Stanu? Jest zapowiedź Trzaskowskiego

16.06.2020 12:57
Antoni Macierewicz
fot. East News/Karol Porwich

Rafał Trzaskowski kandydat na prezydenta z KO we wtorek zapowiedział przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa narodowego, przywrócenie etosu polskiego żołnierza, a także złożenie wniosku do Sejmu o postawienie Antoniego Macierewicza, byłego szefa MON przed Trybunałem Stanu.

Rafał Trzaskowski, który ubiega się o urząd prezydenta Polski, zaprezentował swój zespół doradców do spraw bezpieczeństwa i obrony Polski. Wśród emerytowanych generałów jest były szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch.

Rafał Trzaskowski zapowiada Trybunał Stanu dla Macierewicza

"Od samego początku kampanii mówię, że potrzebny jest w Polsce silny prezydent, a silny prezydent RP nie powinien godzić się, żeby doprowadzić zdolności obronne naszego państwa do tak dalekiego osłabienia. Niestety, przez ostatnie pięć lat to się działo" - powiedział we wtorek Rafał Trzaskowski.

Zobacz także

Według Rafała Trzaskowskiego "silny prezydent" powinien zadbać m.in. o to, aby kwestie bezpieczeństwa państwa były wyłączone ze sporu politycznego, a Rada Bezpieczeństwa Narodowego mogła rozmawiać ponad podziałami politycznymi.

To gwarantuję. Jeśli państwo mi zaufacie, to do tego doprowadzę

- obiecał kandydat na prezydenta z KO.

Zobacz także

Oprócz tego aktualny prezydent Warszawy zapowiedział, że jako prezydent Polski będzie dbał o honor i etos polskiego żołnierza. "O to, że jeżeli ktokolwiek będzie chciał polskiego żołnierza zwolnić, to będzie przysługiwało mu odwołanie" - oświadczył Trzaskowski. Ponadto zapowiedział także audyt bezpieczeństwa narodowego. 

Zobacz także

Według Trzaskowskiego za osłabienie zdolności obronnych Polski odpowiada były szef MON Antoni Macierewicz.

Chaos, uznaniowość przy podejmowaniu decyzji, czystki polityczne, prześladowania, niestety, również chore ambicje. To wszystko doprowadziło do sytuacji bez precedensu, do osłabienia naszych zdolności obronnych

- przekazał Rafał Trzaskowski.

Ubiegający się o fotel prezydenta Rafał Trzaskowski poinformował, że gdy wygra w wyborach, wystąpi do Sejmu o postawienie Antoniego Macierewicza przed Trybunałem Stanu.

Pozew przeciwko Macierewiczowi

W mediach społecznościowych Roman Giertych poinformował, że w imieniu Donalda Tuska, Radosława Sikorskiego i Tomasza Siemoniaka składa pozew przeciwko Antoniemu Macierewiczowi za pomówienie o ukrywanie sprawców katastrofy smoleńskiej. 

Posłuchaj podcastu

RadioZET.pl/PAP