Zamknij

Mapa preferencji wyborczych. PiS przegra wybory tylko w 3 miejsach

05.08.2019 20:28
Jarosław Kaczyński
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wybory parlamentarne 2019. Profil ''Socialowa Sowa'' opublikował w mediach społecznościowych mapę preferencji wyborczych przed jesiennymi wyborami. Z danych wynika, że PiS może przegrać w zaledwie trzech okręgach. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Prawo i Sprawiedliwość może być pewne zdecydowanego triumfu w jesiennych wyborach parlamentarnych? Mapa preferencji wyborczych według prognozy autorstwa Marcina Palade z 4 sierpnia br. daje partii Jarosława Kaczyńskiego zwycięstwo w 37 okręgach wyborczych. Najlepsze wyniki wyborcze PiS może uzyskać tradycyjnie we wschodniej Polsce oraz na południu kraju. 

Z kolei Koalicja Obywatelska jedynie w okręgach gdańskim, poznańskim oraz warszawskim może liczyć na wyborcze zwycięstwo z PiS. W okręgu szczecińskim przewidywany jest remis. 

Wybory parlamentarne 13 pażdziernika? 

Andrzej Duda zdradził w piątkowym wywiadzie w Polsat News, że we wniosku do PKW wskazał niedzielę 13 października jako datę wyborów parlamentarnych, bo chciałby, żeby kampania wyborcza była jak najkrótsza.

Zobacz także

Zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Data wyborów wyznaczana jest na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji obu izb parlamentu. Pierwsze posiedzenia Sejmu VIII kadencji i Senatu IX kadencji odbyło się 12 listopada 2015 r.

Po opublikowaniu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw - najpóźniej piątego dnia od dnia zarządzenia wyborów - formalnie ruszy kampania wyborcza. 

RadioZET.pl/Twitter ''Socialowa Sowa''/PAP