Zamknij

Zmarł Andrzej Chmielewski, kandydat Samoobrony na senatora

23.09.2019 11:42
Andrzej Chmielewski nie żyje
fot. Leon Stankiewicz/ Reporter

Zmarł kandydat na senatora z okręgu nr 59 Andrzej Chmielewski - poinformowała partia Samoobrona, która wystawiała b. samorządowca, w przeszłości m.in. wicemarszałka województwa podlaskiego. Według Kodeksu wyborczego, do piętnastu dni przed wyborami komitet może wystawić innego kandydata.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

O śmierci augustowianina, 59-letniego Andrzeja Chmielewskiego, poinformował w komunikacie przewodniczący partii i Związku Zawodowego Rolników Samoobrona Lech Kuropatwiński. Złożył kondolencje bliskim zmarłego.

Zobacz także

Chmielewski był wiceprzewodniczącym ZZR Samoobrona. W przeszłości był radnym województwa podlaskiego, a w latach 2006-2007 roku - wicemarszałkiem tego regionu, wcześniej aktywnie zabiegał w komitecie społecznym o budowę obwodnicy Augustowa, organizował protesty mieszkańców. W jesiennych wyborach parlamentarnych ubiegał się o mandat senatorski z okręgu nr 59, obejmującego zachodnią i północną część województwa podlaskiego, w tym miasta Łomżę i Suwałki.

Zobacz także

W związku z informacjami o śmierci kandydata na senatora, delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku wstrzymała drukowanie kart do głosowania w okręgu nr 59 do Senatu. Na razie informację o śmierci kandydata ma z mediów, czeka na potwierdzenie komitetu.

Samoobrona wystawi kolejnego kandydata?

Dyrektor tej delegatury Marek Rybnik przypomniał, że zgodnie z Kodeksem wyborczym, jeśli skreślenie nazwiska kandydata na senatora nastąpiło wskutek jego śmierci, zgłaszający ma możliwość zgłoszenia nowego kandydata, najpóźniej w 15 dniu przed dniem wyborów. Oznacza to, że do najbliższej soboty 28 września Komitet Wyborczy Samoobrona może to zrobić.

Zobacz także

Zgłoszenie takiego kandydata nie wymaga kolejnej zbiórki co najmniej 2 tys. podpisów, co jest konieczne przy zgłaszaniu kandydatów na senatora.

Po śmierci Andrzeja Chmielewskiego, o mandat senatorski w okręgu nr 59 ubiegają się: Zenon Białobrzeski (PSL), Kornel Morawiecki (PiS) i Janusz Wasilewski (Kukiz'15 do Senatu).

RadioZET.pl/PAP