Zamknij

Apel b. prezydentów. Proszą kandydatów spoza paktu senackiego o wycofanie się

30.09.2019 10:00
Byli prezydencki apelują do kandydatów do Senatu
fot. Wojciech Stróżyk/Reporter

Czekają nas wybory, które zadecydują, czy Polska będzie demokratycznym państwem prawa, czy też będzie nadal staczała się w kierunku autorytarnej dyktatury – napisali w liście otwartym do opozycji trzej byli prezydenci Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski. Proszą w nim opozycyjnych kandydatów spoza tzw. paktu senackiego o wycofanie się ze startu w wyborach.

W liście otwartym przesłanym w niedzielę PAP Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski oraz ludzie kultury i opozycjoniści zwracają się z „apelem do przedstawicieli demokratycznej opozycji, kandydujących do Senatu spoza wspólnej listy trzech opozycyjnych ugrupowań”.

Apel b. prezydentów ws. kandydatów Senatu

Trzynastego października nie czekają nas normalne wybory, lecz takie, które zadecydują, czy Polska będzie demokratycznym państwem prawa, czy też będzie nadal staczała się w kierunku autorytarnej dyktatury. Demokratyczna większość w Senacie może okazać się kluczowa – czytamy w liście.

Zobacz także

Znamy i rozumiemy motywy, którymi się kierujecie. Szanujemy Wasze prawo do przedstawienia wyborcom Waszych poglądów, pomysłów i osobistej gotowości ich realizacji w organach przedstawicielskich. I jednocześnie bardzo Was prosimy, byście w tych wyborach z tego prawa nie skorzystali. Co więcej, zwracamy się do Was, byście całą swą energię, zaangażowanie i autorytet oddali w służbę wyższego celu, jakim jest zwycięstwo opozycji – piszą autorzy listu. Przypominają, że „Polacy w trudnych chwilach się jednoczą”, co pokazały wydarzenia związane z „Solidarnością” w 1980 roku oraz w 1989 roku, kiedy „wygraliśmy wybory i wybraliśmy wolność”.

Zobacz także

Dziś ta jedność jest potrzebna, jak nigdy od tamtej pory. I to jest powód, dla którego prosimy Was, byście wsparli tę opozycję w jej obecnym kształcie. Byście w tym roku, potrafili wznieść się ponad Wasze słuszne zamierzenia, możliwe do zrealizowania dopiero w warunkach pełnej demokracji. Nie osłabiajcie tej jedności, jaką udało się z wielkim trudem wypracować – czytamy w liście.

Co z kandydaturami Jaruzelskiej i Kasprzaka?

Podpisali się pod nim byli prezydenci Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski oraz Krystyna Janda, Maja Komorowska, Juliusz Machulski, Radosław Markowski, Adam Daniel Rotfeld, Wojciech Sadurski, Łukasz Turski, Ludwika Wujec, Henryk Wujec, Adam Zagajewski.

Zobacz także

Adresatami listu są w domyśle kandydaci, którzy startują do Senatu jako przeciwni polityce PiS, ale niejako spoza opozycyjnego „paktu senackiego”. Są to m.in. radna Warszawy i córka b. przywódcy PRL Monika Jaruzelska oraz lider Obywateli RP Paweł Kasprzak. Obydwoje startują w okręgach warszawskich 

RadioZET.pl/PAP