Zamknij

Biedroń: O życiu kobiet decyduje prezes z kotem. ''Lewica'' chce to zmienić

14.09.2019 12:20
Robert Biedroń
fot. Jan Bielecki/East News

Dziś lewica musi twardo powiedzieć: koniec piekła kobiet – to słowa Roberta Biedronia, które padły w sobotę podczas konwencji "Lewicy" w Poznaniu. W swoim wystąpieniu Biedroń nawiązał m.in. do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i ojca Tadeusza Rydzyka, którzy jego zdaniem decydują o życiu kobiet - a nie powinni.

Robert Biedroń zapowiedział w Poznaniu, że "Lewica" będzie robić wszystko, by kobiety miały m.in. pensje takie jak mężczyźni, by nie były dyskryminowane w pracy, a także by miały większe prawo do aborcji i do skutecznego przeciwstawiania się przemocy domowej.

W XXI wieku, w 2019 roku, w sercu Europy, muszą kobiety i solidarnie z nimi mężczyźni, wychodzić na ulicę naszych miast i walczyć o to, bo politycy i księża zgotowali im to piekło

- Dzisiaj "Lewica" chce powiedzieć jasno i wyraźnie - koniec piekła kobiet, my to zmienimy, "Lewica" to zmieni – dodał szef sztabu "Lewicy".

Biedroń mówił, że "Lewica" musi doprowadzić do tego, żeby kobiety zaczęły zarabiać tak jak mężczyźni, żeby kobiety mogły sprawować władzę, także w spółkach skarbu państwa. "Misiewicze, będziecie musieli się posunąć" - powiedział.

Zobacz także

Dzisiaj, jak dodał, kobiety nadal nie mogą decydować o swoich ciałach - a "to są ich ciała, to jest ich wybór".

Dzisiaj mamy sytuacje, kiedy o życiu kobiet nie decydują same kobiety, ale decyduje prezes z kotem albo ksiądz dyrektor z Torunia

Jak mówił, kobiety nadal traktowane są jako mniejszość, choć stanowią większość. "Wiem, co to znaczy należeć do mniejszości, co to znaczy przemoc domowa. Wiem, jakie piekło może stworzyć facet, który na czas nie jest eksmitowany z domu" - dodał.

A "Lewica", jak przekonywał, chce zbudować "nowoczesne państwo dobrobytu", gdzie wszystkim ludziom będzie żyło się dobrze".

Chcecie, żeby Polska miały taki sam poziom zarobków jak Skandynawia? To wybierzcie do cholery jasnej te dziewczyny

apelował, nawiązując do kandydatek na listach "Lewicy" w Poznaniu

"Pomożecie?" – pytał. "Polska jest kobietą, demokracja jest kobietą, lewica jest kobietą" - zakończył Biedroń.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP