Nieoficjalnie: Borusewicz kandydatem opozycji na marszałka Senatu

14.10.2019 18:56
Bogdan Borusewicz
fot. Marek Lasyk/Reporter

Bogdan Borusewicz może wkrótce ponownie zostać marszałkiem Senatu. Jak dowiedział się bowiem nieoficjalnie Onet, to właśnie legendarny opozycjonista ma być kandydatem opozycji na to stanowisko, które sprawował jeszcze przed dojściem PiS do władzy. 

Informacją na ten temat podzielił się dziennikarz Onetu Kamil Dziubka. Ma ona jak na razie charakter nieoficjalny, ale wedle Dziubki ma pochodzić z otoczenia przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzergorza Scehtyny:

Borusewicz, który w niedzielnych wyborach po raz kolejny uzyskał mandat senatora, to legendarny opozycjonista z czasów PRL i działacz trójmiejskiej "Solidarności". W latach 1991-2001 był posłem, a od 2005 roku zasiada w Senacie. W latach 2005-15 był przewodniczącym izby wyższej polskiego parlamentu.

Zobacz także

Zmiana na stanowisku marszałka Senatu stała się bardzo prawdopodobna po tym, jak PiS utraciło w nim większość. Po przeliczeniu wyników w 99 na 100 okręgów, liczba senatorów partii rządzącej (bądź przez nią popieranych) zmaleje do 49, a opozycyjnych (bądź niezależnych, ale sprzeciwiających się PiS) wzrośnie do 50, a możliwe, że i do 51 (w jednym se słupskich okręgów po przeliczeniu 31 proc. głosów prowadzi kandydat KO Sławomir Rybicki). 

PiS wygrywa wybory parlamentarne

Przypomnijmy, że według oficjalnych danych podanych przez PKW, w niedzielnych wyborach parlamentarnych zwyciężyło rządzące od czterech lat Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 43,59 proc. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, na którą głosowało 27,40 proc. wyborców. 

Zobacz także

Próg wyborczy przekroczyły też pozostałe trzy ogólnokrajowe komitety: Lewica (12,56 proc.), PSL (8,55 proc.) i Konfederacja (6,81 proc.).

RadioZET.pl/Onet.pl