Zamknij

Kandydat KO chce zmian w samorządach, m.in. bezpośrednich wyborów starostów

03.10.2019 16:55
Bogdan Klich
fot. Jan Graczyński/East News

Samorządy mają coraz mniej autonomii; powinny odbywać się bezpośrednie wybory na marszałka województwa i na starostę, kompetencja wojewody powinna zostać ograniczona - mówił w czwartek kandydat Koalicji Obywatelskiej do Senatu w Krakowie Bogdan Klich,

- Czuję się przedstawicielem także ruchu samorządowego - zadeklarował kandydat Koalicji Obywatelskiej do Senatu w Krakowie Bogdan Klich podczas czwartkowej konferencji prasowej w stolicy Małopolski. Wyjaśnił, jak ważną rolę w demokratycznym ustroju państwa pełni samorząd, bo "nie ma demokracji w kraju bez demokracji lokalnej; nie ma decyzji podejmowanych w imieniu i na rzecz ludzi w Polsce bez samorządów, które są mocne, autonomiczne i które działają sprawnie".

Klich postuluje zmiany w samorządach

Klich wskazywał, że aby tak się działo "potrzebna jest oczywiście kontynuacja procesu decentralizacji państwa". Sam, jak dodał, za tym się opowiada. Jednak, w jego ocenie, polskie państwo przechodzi obecnie proces odwrotny, w ramach którego środki finansowe "odpływają" z samorządów. - Ograniczenia, przede wszystkim finansowe obciążenia, które w tej chwili nakładane są na samorządy powodują, że mają one coraz mniej autonomii i w coraz mniejszym stopniu mogą realizować swoje zadania - ocenił.

Zobacz także

Jego zdaniem decyzje powinny być podejmowane "najbliżej ludzi", czyli właśnie w strukturach samorządowych. Równocześnie kandydat do Senatu zadeklarował, że w następnej kadencji podejmie się działań, które pomogą wzmocnić samorządy.

- Uważam, że w samorządach powinien pozostawać podatek PIT, byłoby to dla nich istotne wzmocnienie. Po drugie, że powinny odbywać się bezpośrednie wybory na marszałka województwa i na starostę, tak jak wybieramy bezpośrednio prezydentów miast czy burmistrzów - wskazywał Klich. "Uważam także, że powinna zostać ograniczona kompetencja wojewody, a wzmocniona kompetencja sejmiku i marszałka" - dodał.

Kandydata KO do Senatu poparł prezydent Sopotu

Poparcia w nachodzących wyborach Klichowi udzielił m.in. prezydent Sopotu Jacek Karnowski. - To jest nasz kandydat do Senatu - zapewnił. - W ramach paktu senackiego, który układali samorządowcy (...), razem z Koalicją Obywatelską, PSL, Lewicą, było od początku wiadomo, że Bogdan Klich, z powodów merytorycznych, jest naszym kandydatem n- dodał. W rozmowie z PAP polityk wyraził nadzieję, że Polska będzie "państwem zdecentralizowanym, państwem wspólnot lokalnych, silnych samorządem, a nie państwem centralistycznym". Ocenił, że Klich jest "tą osobą, która gwarantuje, że będzie walczyć o niezależność wspólnot lokalnych".

Zobacz także

Prezydent Sopotu pytany był też o opinię na temat pozwu, który do sądu złożyła Gmina Miejska Kraków, domagając się od Skarbu Państwa 46 mln zł na realizację zadań wspólnych. Karnowski ocenił, że prezydent Krakowa Jacek Majchrowski "słusznie zrobił", decydując się wejść w tej sprawie na drogę sądową.

Wskazywał, że "to są środki finansowe mieszkańców Krakowa", nie ma więc powodu, żeby realizować z nich zadania rządowe. - Mam podobną sytuację w dziedzinie oświaty. Taki pozew z innymi miastami też chcemy złożyć - zadeklarował prezydent Sopotu. Ocenił również, że krakowski pozew to "też ostrzeżenie przed tym, żeby nie zabierać środków, które należą się społeczności lokalnej".

RadioZET.pl/PAP