Polacy oceniają rząd Mateusza Morawieckiego. Coraz bardziej wyraziście

09.09.2019 12:07
Rząd Mateusza Morawieckiego
fot. Jakub Kaminski/East News

Nieco ponad 40 procent ankietowanych popiera działania rządu Mateusza Morawieckiego. Przeciwnych lub obojętnych jest 27 proc. badanych – wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego pod koniec sierpnia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

CBOS regularnie pyta Polaków o poziom zaufania wobec rządu. Wyniki z końca ubiegłego miesiąca współgrają z wysokim poparciem dla partii rządzącej.

Poparcie dla rządu współgra z sondażami poparcia partii

Poparcie dla rządu premiera Morawieckiego wyraziło 42 proc. badanych. To wynik bliski ostatnim sondażom dla partii politycznych, w których PiS ma od 43 do nawet 47 proc. poparcia. CBOS zaznacza, że odsetek zwolenników rządu wzrósł w sierpniu o 2 punkty procentowe, podobnie jak krytyków (1 proc.). Kampania wyborcza sprawia, że rząd staje się bardziej wyrazisty. O 3 pkt proc. spadł odsetek wypowiedzi „trudno powiedzieć” i „jest mi to obojętne”.

Punktują za efekty pracy, jeszcze bardziej za politykę gospodarczą

Jeszcze lepsze są wyniki w zakresie efektów pracy. Gabinet Morawieckiego może liczyć na dobrą ocenę u 53 proc. badanych. Co trzeci ocenia jego pracę źle (31 proc.). Zdania w sprawie nie ma 16 proc. przepytanych.

Pomyślnie kształtują się wyniki w zakresie oceny polityki gospodarczej – aż 54 proc. badanych popiera działania rządu (wzrost o 6 pkt proc. względem lipca). Więcej jest jednak krytyków, bo 35 proc. Zdania w tej kwestii nie ma co dziewiąty pytany (11 proc.).

Zobacz także

Premier rządu, Mateusz Morawiecki, może liczyć na zadowolenie 49 proc. badanych. Co trzeci z nich jest niezadowolony z jego pracy (32 proc.). Spory odsetek, bo aż 19 proc., nie ma zdania w tej kwestii.

CBOS zaznacza, że wyniki poparcia dla rządu Morawieckiego i samego premiera dowodzą, iż partia rządząca utrzymuje wysoki poziom zaufania. Polaków nie zraziły do PiS afery z prywatnymi lotami b. marszałka Marka Kuchcińskiego czy aranżowanie internetowego hejtu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

RadioZET.pl/PAP/CBOS