Zamknij

Cisza wyborcza również w internecie. Czego nie wolno?

12.10.2019 14:43
Cisza wyborcza przed wyborami 13 października. Obowiązuje w internecie? Czego nie wolno?
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

Cisza wyborcza przed wyborami parlamentarnymi 13 października rozpoczęła się o północy z piątku na sobotę. Ile trwa? Co wolno, a czego nie wolno w trakcie ciszy wyborczej i jakie są kary za jej złamanie? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Cisza wyborcza przed wyborami 13 października rozpoczęła się o północy z piątku na sobotę, a potrwa do końca głosowania i zamknięcia lokali wyborczych. Oznacza to, że zakaz agitacji wyborczej obowiązuje do niedzieli do godziny 21.

Jeśli jednak Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) zdecyduje się na przedłużenie czasu głosowania – a może się tak stać w przypadku nadzwyczajnych wydarzeń (np. powodzi, zalania lokalu wyborczego, katastrofy budowlanej, komunikacyjnej czy konieczności dodrukowania kart do głosowania) - wówczas cisza wyborcza może zostać przedłużona.

Cisza wyborcza – czego nie wolno?

Cisza wyborcza oznacza, że nie wolno w tym czasie prowadzić agitacji wyborczej, czyli rozpowszechniać materiałów wyborczych poszczególnych komitetów, nie można organizować manifestacji politycznych, ani wygłaszać przemówień.

PKW podkreśla, że zabroniona jest też agitacja w lokalu wyborczym polegająca np. na eksponowaniu symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Cisza wyborcza również w internecie

Takie same zasady obowiązują internautów. Ci nie mogą w tym czasie wygłaszać stronniczych opinii na temat kandydatów czy komitetów wyborczych, udostępniać zdjęć, dokumentów, ani nawet memów, które mogłyby zostać uznane za agitację wyborczą. Zakazane jest też publikowanie sondaży.

Kary za złamanie ciszy wyborczej

Za złamanie ciszy wyborczej grożą spore kary. Te najniższe to od 20 do 500 złotych. Najwyższa grzywna to natomiast od 500 tys. zł do 1 mln zł. Taka kara grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania. Można natomiast zachęcać do pójścia do urn wyborczych.

PKW zaznacza jednocześnie, że o tym, czy coś stanowi złamanie zakazu agitacji wyborczej, mogą decydować tylko organy ścigania i sądy, a wyborca, który uzna, że naruszono ciszę wyborczą, powinien to zgłosić bezpośrednio policji lub do prokuratury. 

>> Cisza wyborcza - jak zgłosić złamanie i co to jest? [WYBORY PARLAMENTARNE 2019]

Zobacz także

RadioZET.pl/PKW