Kolejne mandaty za łamanie ciszy wyborczej. Kilka osób poszukiwanych

12.10.2019 21:52
Cisza wyborcza trwa. Kolejne przypadki złamań zakazu agitacji
fot. Karol Makurat/REPORTER

Cisza wyborcza trwa od północy z piątku na sobotę. W ciągu kilkunastu godzin policja odnotowała jednak dziesiątki przypadków naruszenia zakazu agitacji wyborczej. Większość z nich dotyczy zrywania plakatów czy rozdawania ulotek.

Do przypadków złamania ciszy wyborczej w sobotę doszło już w kilku województwach. W mazowieckim powiecie makowskim naklejono na baner jednego z kandydatów plakat innej osoby. Z kolei w Nowym Tomyślu w Wielkopolsce 35-latek zerwał aż 13 plakatów wyborczych rozwieszonych na płocie, za co dostał 150 zł mandatu. Ciszę wyborczą naruszono też na Pomorzu. Policja w Kartuzach ukarała mandatem osobę, która zerwała plakat wyborczy. Podobne incydenty miały w sobotę miejsce na Śląsku - w Rudzie Śląskiej,  Pszczynie i Sosnowcu. 

Policjanci wciąż jeszcze poszukują osób, które w łódzkich Pabianicach i w Łasku zrywali w tych miejscowościach plakaty wyborcze. Służby apelują o kontakt do ewentualnych świadków zdarzenia. Z kolei w Krośnie na Podkarpaciu policja informowała, że ktoś ochlapał farbą szybę sklepową, na której, po wewnętrznej stronie, znajdował się plakat kandydata do Sejmu. 

Poważniejsze naruszenie może dotyczyć natomiast województwa zachodniopomorskiego. Tamtejsza policja odebrała zgłoszenie o naruszeniu ciszy przez jedną ze szczecińskich rozgłośni radiowych

Zobacz także

Cisza wyborcza - czego nie wolno?

Przypominamy, że wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę 13 października. Głosowanie potrwa do godziny 21 i właśnie wtedy zakończy się cisza wyborcza. Co ważne, zakaz agitacji obowiązuje też w internecie, a za złamanie ciszy grozi nawet 1 mln zł grzywny. 

Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób. Jak wskazuje Państwowa Komisja Wyborcza, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być zdejmowane. Nie wolno jednak jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, oklejony pojazd może natomiast stać.

Zobacz także

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP